27. července 2010 9:08 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Letní filmová škola v Hradišti se ohlíží za klasiky

Návštěvníci Letní filmové školy, jejíž 36. ročník byl odstartován 23. července v Uherském Hradišti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Návštěvníci Letní filmové školy, jejíž 36. ročník byl odstartován 23. července v Uherském Hradišti | foto: ČTK

Ke konci zahajovacího víkendu přehlídky Letní filmová škola v Uherském Hradišti se prodalo 4292 akreditací. Na akci zatím přijeli filmaři jako Jan Hřebejk, Ivan Fíla, Karel Vachek, Hrafn Gunnlaugsson, Dagur Kári či Radim Špaček. Z dalších hostů je doplnil například fotograf Jindřich Štreit nebo Jakub Dvorský, jeden z autorů počítačových her Samorost a Machinarium, který se také podílel na výtvarné podobě filmu Kuky se vrací.

V souvislosti s retrospektivou věnovanou klasikovi nového německého filmu R. W. Fassbinderovi dorazil také jeho spolupracovník - fotograf, režisér a herec Roger Fritz. V kině Hvězda uvedl výstavu černobílých fotografií z natáčení Fassbinderových snímků a poté i epilog filmařova velkolepého projektu Berlín, Alexandrovo náměstí.

Bouřka a silný vítr v noci na sobotu poničily obě uherskohradišťská letní kina. Přestože se na odstranění poruch intenzivně pracovalo, byli pořadatelé nuceni v sobotu zrušit všechna tři plánovaná představení na Masarykově náměstí a ve Smetanových sadech.

Věznici v rumunském Sighetu přetvořenou v muzeum v sobotu představila jeho ředitelka Ioana Boca. Prezentace byla součástí projektu Minulost za zdí, který pro Letní filmovou školu připravilo sdružení Memoria, bojující za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti.

Na slovenského režiséra Jána Kadára zavzpomínali v týž den Václav Macek a Juraj Herz. Přehlídka nabízí jedenáct filmařových snímků včetně těch nejlepších, na kterých spolupracoval s Elmarem Klosem. Patří mezi ně i Obchod na korze; před jeho projekcí byla k vidění unikátní stopáž, v níž Kadár v roce 1966 přebírá Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

V souvislosti s programovou sekcí Divoká devadesátá, která se věnuje málo známým titulům z tehdejší tuzemské filmové produkce, a v rámci diskusního cyklu Respekt fórum dnes proběhne beseda Kdo bude hlídat hlídače...? aneb o Transformaci české kinematografie v 90. letech. Zúčastní se jí například rektor AMU Ivo Mathé či Helena Uldrichová z Asociace producentů v audiovizi.

Možná "nejhvězdnější" host letošní Letní filmové školy, anglický režisér Ken Loach, do Uherského Hradiště přijede zítra. Jeho retrospektivu zahájila už v pátek projekce Zlatou palmou z Cannes oceněného dramatu Zvedá se vítr. Až na samotný závěr přehlídky - v pátek 30. července - dorazí maďarský tvůrce Béla Tarr, jehož kompletní filmografie je na Letní filmové škole rovněž k vidění. V sobotu byl v rámci pocty Tarrovi pokřtěn monografický sborník textů o jeho díle V oku velryby.

Letní filmová škola začala v pátek, potrvá do neděle. Všechny informace jsou na www.lfs.cz.