Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Letošní Ceny divadelní kritiky ovládla inscenace Velvet Havel

Miloslav König v titulní roli inscenace Velvet Havel v Divadle Na zábradlí  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloslav König v titulní roli inscenace Velvet Havel v Divadle Na zábradlí | foto: KIVA

PRAHA Představení Velvet Havel suverénně opanovalo letošní Ceny divadelní kritiky, ankety, kterou pořádá časopis Svět a divadlo. Inscenace, jejímž autorem je hudební skladatel Miloš Štědroň, na slavnostním vyhlašování obdržela kromě hlavní ceny ještě další čtyři ocenění.

Kromě titulu inscenace roku ovládla divadelní hra Velvet Havel i soutěže o nejlepší mužský i ženský herecký výkon. Mužskou anketu ovládl Miroslav König za roli Václava Havla. Mezi herečkami pak byla oceněna protagonistka Olgy Havlové Marie Spurná.

Hra Velvet Havel navíc ovládla i soutěž o nejlepší poprvé uvedenou českou hru a podle odborníků ji navíc doprovázela i nejlepší hudba. 

Ceny ovládlo Divadlo Na zábradlí

Divadlem roku 2014 kritici vybrali scénu Na zábradlí. Talentem roku se stala režisérka Anna Petrželková, klání o nejlepší scénografii pak ovládl Marek Cpin, jeden z tvůrců představení Požitkáři.

„Všech ocenění si nesmírně vážím. Úspěch patří celému divadlu, hercům, jejich zázemí i administrativě,“ řekl po vyhlašování šéf Divadla Na Zábradlí Petr Štědroň.

Také autor nejlepší poprvé uvedené české hry a hudby k ní Miloš Orson Štědroň neskrýval radost. „Byla to šťastná konstelace herců, režiséra, tématu i toho, že jsme k tomu přistupovali s lehkostí. Protože téma Havel je nebezpečně intelektuální, politické a nese s sebou všechny možné nástrahy. Zkrátka jsme se toho nebáli a bavili se tím. Věřím, že se budou dál bavit i diváci,“ řekl.  

69 kritiků

O vítězích jednotlivých kategorií rozhodovalo 69 kritiků. V minulých letech soutěž nesla název Ceny Alfréda Radoka.

Cena Alfréda Radoka byla poprvé udělena za rok 1992. Loni ale správní rada Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka, který je na základě ankety časopisu Svět a divadlo uděloval, oznámila, že s nimi končí. Za důvod označila „rozdílné názory obou stran na podobu inscenačních cen“.

Online přenos ceremoniálu vysílá web ČT24 a můžete ho sledovat zde.

.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...