19. dubna 2018 18:35 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Letošní Czech Nature Photo vyhrál Štefánek se štikou pod ledem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Nejlepší fotografií přírody v soutěži Czech Nature Photo snímek Pod ledem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejlepší fotografií přírody v soutěži Czech Nature Photo snímek Pod ledem. | foto: ČTK

PRAHA Nejlepší fotografii přírody v soutěži Czech Nature Photo podle poroty vytvořil Rostislav Štefánek, který na snímku s názvem Pod ledem zachytil štiku v zatopeném lomu nedaleko Přerova. Porota vybrala vítězný snímek z 1800 prací, které do devíti kategorií zaslalo na 250 profesionálních i amatérských fotografů z ČR a Slovenska. Výsledky soutěže ve čtvrtek porota vyhlásila v pražském Czech Photo Centru.

Štefánek, který se stal absolutním vítězem, obsadil se svou štikou pod zamrzlou hladinou i první příčku v kategorii Plazi, obojživelníci a podvodní život. Podle autora přitom fotografie vznikla náhodou při potápění v lomu Výkleky, kde se s fotografem Viktorem Vrbovským vydal k zatopenému stromu, kde se štika ukrývala.

„Porota se jednomyslně shodla, že fotografie roku ‚Pod ledem‘ výjimečným způsobem spojuje cit pro výtvarné pojetí fotografie, kompozici s vynikající technickou kvalitou a působivostí námětu,“ uvedl předseda poroty Czech Nature Photo Michal Krause. Štefánek zvítězil v kategorii Plazi, obojživelníci a podvodní život už v loňském nultém ročníku Czech Nature Photo, kdy si cenu odnesl za fotografii nazvanou Jarní romance ropuchy obecné.

Dalšími letošními vítězi hlavních kategorií se stali Jiří Karbus, Martin Tomáš, František Dulík, Josef Bosák, Jana Mašterová, Roman Vodička, Václav Bystřický, Petr Kocourek. Vedle nich porota ocenila i Vladimíra Čecha mladšího, kterému udělila zvláštní cenu za sérii snímků pořízených v lese prostřednictvím fotopastí. „Díky úsilí a nadšení autora se můžeme seznámit s unikátními a vzácnými živočichy, kteří svádějí nelehký boj o své místo v české přírodě,“ odůvodnila porota udělení ceny Čechovi. Bez ceny neodešla ze soutěže ani trojice z nejmladších autorů - Jakub Klíma, Mojmír Ševčík a Oliver Josek, které porota ocenila za to, jak svými fotoaparáty zachytili krmení vlaštovek, zrcadlení tučňáka ve skle nebo pelikána na vodě.

Centrum zaměřené na fotografii Czech Photo Centre pořádá soutěž Czech Nature Photo od loňského roku a jejím prostřednictvím chce ukázat přírodu celého světa. Soutěž je určena pro profesionální a pokročilé amatérské fotografy.

  • 0Diskuse
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na Lidovky.cz