Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Letošní Přelet představí i loutkového Gagarina

Divadlo Športniki přiveze na Přelet nad loutkářským hnízdem inscenaci Gagarin!. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Divadlo Športniki přiveze na Přelet nad loutkářským hnízdem inscenaci Gagarin!. | foto: sportniki.cz

PRAHA Přehlídka Přelet nad loutkářským hnízdem, která se v Praze koná od 2. do 4. listopadu, nabídne víc představení pro dospělé než pro děti.

To nejlepší a nejinspirativnější z tvorby profesionálních i amatérských loutkářů uvede v Praze přehlídka Přelet nad loutkářským hnízdem. Jejího 22. ročníku se zúčastní jedenáct kolektivů, skupin či sólistů s projekty pro děti i dospělé. Na festivalu bude také udělena putovní cena Erik za nejinspirativnější počin v oblasti loutkového a alternativního divadla.

Loňští držitelé Erika, česko-slovinské Divadlo Športniki, letos představí vtipnou životopisnou inscenaci Gagarin!, vycházející z knihy Jurije Nagibina Úsměv a hvězdy. „Časem kdekdo Gagarina překoná. Ale nikdo se po letu tak neusměje na lidstvo a vesmír jako Jura Gagarin. A to je velmi důležité, daleko důležitější, než si dovedeme představit…“ zní citát uvozující inscenaci na webu divadla.

Faust na pomezí divadla a animovaného filmu

Z nezávislých souborů se na Přeletu nad loutkářským hnízdem dále představí s meditativní inscenací Labyrint světa Teátr Víti Marčíka a na programu je také zčásti improvizovaná inscenace Hospodin aneb Kdopak by se Boha BAR (Divadlo Dno a Šavgoč).

Z amatérských inscenací určených pro starší a pokročilé by si diváci neměli nechat ujít tituly, které zazářily na Loutkářské Chrudimi. Grotesku Krev a jiné lásky Míny (divadlo Na Holou z Hořovic), neobvyklého Fausta na pomezí divadla a animovaného filmu (Bažantova loutkářská družina Poniklá) či miniaturu Neverending (soubor Tate Iyumni).

"Loutkové inscenace nejsou určeny jen dětem, jak se mnozí domnívají. V letošním programu projekty pro dospělé dokonce převažují. Těší mě, že se hraní s loutkami pro dospělé publikum věnují i začínající tvůrci," říká ředitelka přehlídky Nina Malíková. Věří, že se předsudek o loutkách jako synonymu divadla pro děti jednou podaří z obecného povědomí vymýtit.

Maňáskový hit pro mládež

Hrát se bude ve všech prostorách divadla Minor, pouze zahajovací představení bude uvedeno v Divadle Spejbla a Hurvínka, které představí inscenace ze svého zlatého fondu Dějiny kontra Spejbl. 

Inscenace Divadla Drak U kanónu stál

Inscenace Divadla Drak U kanónu stál

Dětem budou určena dopolední a odpolední představení, například Budulínek v podání libereckého Naivního divadla, pohádka O zlaté rybce Hany Voříškové či ukázka tradičního marionetového divadla - inscenace Mordyjepardyjesaprlot! Loutkového divadla V Boudě. Mládež a odrostlejší diváky možná zaujme maňáskový hit královéhradeckého Divadla Drak U kanónu stál, který bude reprezentovat tuzemská statutární divadla.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!