24. dubna 2017 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Levá, pravá a otočka! Festival tanečních filmů nabídne to nejlepší z parketů

Tanec před kamerou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tanec před kamerou. | foto: Festival tanečních filmů

Bienále Festivalu tanečních filmů je unikátní přehlídka prezentující filmy o tanci a tanečních osobnostech, ale také filmy vyprávějící o světě skrze taneční pohyb a choreografii – tzv. dance for camera filmy. Letos se festival uskuteční v kině Světozor ve dnech 11. – 13. května. Festival uvádí filmy, které běžná distribuce, ani jiné kanály divákům nenabídne.

Hlavní festivalovou událostí bude česká premiéra izraelského dokumentu Mr. Gaga. Strhující portrét Ohada Naharina, světově proslulého izraelského choreografa, jehož díla v Česku uvádí například Národní divadlo v Praze, soubor 420PEOPLE či Moravskoslezské divadlo v Ostravě, natočil slavný dokumentarista Tommer Heymann, který bude i hostem festivalu. Název filmu odkazuje k univerzální taneční technice, kterou Ohad Naharin vyvinul. Technikou Gaga se mohou zdokonalovat jak profesionální tanečníci, tak taneční amatéři bez ohledu na věk a fyzickou kondici. Gaga má i prokazatelné terapeutické účinky u lidí s různým stupněm fyzického či mentálního postižení.

Tanec před kamerou.

Tanec před kamerou.

Další velkou událostí bude premiéra unikátního snímku A Living Space, dokumentu, který otevírá brány Watermill Center – moderního venkovského sídla, tvůrčího prostoru slavného amerického režiséra Roberta Wilsona. Mladý talentovaný režisér Jakub Jahn s kameramanem Davidem Markovičem 50 dní zaznamenávali každodenní život ve Watermill a vytvořili film o kráse, tvorbě a penězích, jaký tu ještě nebyl.


Českou tvorbu na programu FTF zastoupí premiéry filmů, které vzniknou v rámci workshopu Tanec a kamera. Ten Festival tanečních filmů pravidelně organizuje ve spolupráci s FAMU a Institutem umění – Divadelním ústavem a vznikly díky němu bezmála dvě desítky českých dance for camera filmů. Letos workshop povede britský režisér David Hinton, který už Prahu v roli mentora workshopu několikrát navštívil. Letos se natáčení a postprodukce uskuteční v posledním dubnovém týdnu a snímky studentů FAMU zahájí 11. května festivalový program.

Festival tanečních filmů

11., 12. a 13. května

Kino Světozor

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz