2. ledna 2007 23:35 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Lidovci navrhli na ministryni kultury Třeštíkovou

režisérka Helena Třeštíková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy režisérka Helena Třeštíková. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Lidovci dnes rozhodli o tom, že na funkci ministryně kultury navrhnou dokumentaristku Helenu Třeštíkovou. Bývalý šéf české diplomacie Cyril Svoboda, který měl podle původní nominace KDU-ČSL tento resort řídit, se má náhradou za Simeonu Zikmundovou stát ministrem bez portfeje a šéfem legislativní rady vlády.

"Cyril Svoboda sám souhlasil s tím, že se přesune, uvolní post na ministerstvu kultury a půjde dělat legislativní radu," oznámil po pětihodinovém jednání celostátního výboru KDU-ČSL předseda strany Jiří Čunek. Podle zákulisních informací se ale Svoboda podobné "rošádě" zprvu bránil. Exministr zahraničí se večerního zasedání výboru nezúčastnil, byl tou dobou služebně v zahraničí. Čunek ale s ním o tom, že by mohl přenechat ministerstvo kultury Třeštíkové, už hovořil dříve.

Seznam je kompletní
Třeštíková bude ve druhé vládě Mirka Topolánka hájit barvy lidovců jako bezpartijní. "Je to žena, je to profík, je to osobnost, která by nám mohla přinést více důvěry. Tím nemyslím z pohledu Poslanecké sněmovny, ale určitě v očích voličů," řekl Čunek o filmařce, která se do povědomí veřejnosti zapsala například mapováním několika párů v cyklu Manželské etudy.

Čunek sice připustil, že výměna resortů je ze strany Svobody ústupkem, jednání se podle Čunka ale protáhla z jiných důvodů. Členové celostátního výboru totiž na funkci ministra kultury i šéfa legislativní rady vybírali z několika kandidátů. Za jedním z adeptů dokonce Čunek během večera osobně zajel, nakonec ale lidovci vyslali do Strakovy akademie Třeštíkovou a Svobodu.

KDU-ČSL bude v Topolánkově týmu zastupovat ještě Čunek jako ministr pro místní rozvoj, státní finance má k nelibosti části ODS spravovat Miroslav Kalousek a ministryní obrany se stane Vlasta Parkanová. Seznam ministrů složený ze zástupců ODS, lidovců a zelených je tak kompletní. Nyní se čeká na to, kdy prezident Václav Klaus osmnáctičlennou sestavu jmenuje.

ČTK

ZE ŽIVOTA: Je druhé dítě velká změna?
ZE ŽIVOTA: Je druhé dítě velká změna?

jak jste zvládli druhé dítě? Jak moc velká změna to je? A ruku na srdce,” lituje”někdo? Mám strach, sbych jednou nelitovala, ze jsem druhé dítě neměla, než měla…

Najdete na Lidovky.cz