21. listopadu 2017 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Limonádový Joe nebo Ztracenci. Dokument připomene filmového všeuměla Jiřího Brdečku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Nesmrtelný snímek Limonádový Joe aneb Koňská opera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nesmrtelný snímek Limonádový Joe aneb Koňská opera. | foto: REPRO LN

PRAHA Na Vánoce uplyne sto let od narození Jiřího Brdečky. Výtvarník, kreslíř, ilustrátor scenárista i režisér se velkou měrou podílel na řadě divácky oblíbených českých filmů. Režisér Miroslav Janek k jubileu chystá dokumentární film. Snímek doprovodí i retrospektivní výstava v Praze.

Universum Brdečka, celovečerní dokument režiséra Miroslava Janka a scenáristky Terezy Brdečkové, vstoupí do českých kin 21. prosince. Letos na Štědrý den by se scenárista, režisér, kreslíř a publicista Jiří Brdečka dožil 100. narozenin. Jedna z nejvýraznějších osobností českého filmu, mj. autor či spolutvůrce scénářů ke snímkům Limonádový Joe, Adéla ještě nevečeřela, Tajemství hradu v Karpatech nebo Císařův pekař a Pekařův císař, stojí za mnoha hity české kinematografie.

Tajemný hrad v Karpatech. Scénář napsal Jiří Brdečka spolu s Oldřichem Lipským. Na snímku Miloš Kopecký a Augustín Kubán.
Z dokumentu Universum Brdečka. Umělcova dcera Tereza Brdečková.


Celovečerní dokument natočil režisér a čtyřnásobný držitel Českého lva Miroslav Janek (Občan Havel, Olga, Filmová lázeň, Normální autistický film). Jeho snímek o Brdečkovi plyne zcela přirozeně jako nenucený hovor s blízkými hlavního hrdiny, včetně jeho dcery, novinářky a spisovatelky Terezy Brdečkové.

Tvůrci ve filmu o Brdečkovi, který proslul nejen svou spoluprací s Jiřím Trnkou, Janem Werichem nebo Oldřichem Lipským, ale ve světě se proslavil jako respektovaný režisér animovaných filmů, nepoužívali kromě jediného žádné dobové archivní záběry.

Scenárista a režisér Jiří Brdečka.

Scenárista a režisér Jiří Brdečka.

„Ve snaze najít nějaký jazyk pro tento film jsme od začátku vyloučili rozhovory s pamětníky – oni tedy už stejně skoro žádní nejsou – a zároveň jsme se rozhodli nepoužívat dobové archivy, protože by to mohlo vést ke stereotypní ilustrativnosti. A my jsme toužili dostat se dovnitř Brdečky. Potřebovali jsme veškerý filmový čas jenom pro něho,“ říká režisér Miroslav Janek. 

 U příležitosti nedožitých stých narozenin Brdečky se bude konat na Chvalském zámku v Praze také retrospektivní výstava nazvaná Jiří Brdečka: 100 let – Od Limonádového Joa k zázrakům animace. Interaktivní výstava určená dospělým i dětem bude k vidění od 16. prosince letošního roku do 1. dubna 2018.

Lidovky.cz
  • 0Diskuse