6. dubna 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Louvre láká na drink u Mony Lisy a stylový spánek ve skleněné pyramidě

Pod hvězdnou oblohou. Improvizovaná ložnice pod skleněnou klenbou ikonické... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pod hvězdnou oblohou. Improvizovaná ložnice pod skleněnou klenbou ikonické... | foto: AIRBNB

PAŘÍŽ/PRAHA Pařížský Louvre pokračuje v oslavách výročí své skleněné pyramidy. Tento týden vyhlásil s Airbnb soutěž, na jejímž konci čeká na jednoho výherce noc v muzeu, večeře s Monou Lisou a snídaně do postele.

Oslavovat třicet let existence se dá různě. Pařížské muzeum Louvre připomíná vznik své známé skleněné pyramidy na hlavním nádvoří jednou akcí za druhou. Po streetartové intervenci, kdy ji francouzský umělec JR pomocí dvou tisíc barevných lístků „zakopal pod zem“, se nyní Louvre domluvil s ubytovacím portálem Airbnb na tom, že muzeum s pyramidou na noc z 30. dubna na 1. května promění v hotel. Ovšem pouze pro jednoho šťastlivce s doprovodem, který vyhraje v jejich soutěži. Ten se pak může těšit na přípitek u Da Vinciho Mony Lisy, večeři ve společnosti Venuše Mélské nebo soukromý koncert v salonku Napoleona III. Ložnice bude připravena v malé skleněné pyramidě uvnitř muzea, napsal server ArchDaily.

Francouzský voják postřelil muže, který se dostat do muzea Louvre a jenž...
Policisté uzavřeli Louvre.

Přihlašovací formulář je do 12. května k nalezení na stránkách www.airbnb.co.uk/b/louvre a obsahuje kromě nezbytných políček, jako je jméno, příjmení či země soutěžícího, i pole pro odpověď, proč byste zrovna vy byli ideálním hostem Mony Lisy. Na odpověď je 800 znaků. Zároveň server chce i potvrzení, že skutečně budete moci mezi 28. dubnem a 2. květnem vycestovat a že si do té doby zařídíte případná víza.

A jak bude samotná noc v Louvru probíhat? Výherce se svým doprovodem bude v muzeu uvítán v 18.30 po odchodu všech návštěvníků. Následně se jich ujme a uměleckými sbírkami provede historik umění, který Louvrem doprovázel amerického exprezidenta Baracka Obamu nebo zpěvačku Beyoncé. V obývacím pokoji u obrazu Mony Lisy bude připravený aperitiv, tam se také budou moci hosté uvelebit v sofa a poslechnout si francouzskou hudbu z připraveného gramofonu. Poté bude následovat luxusní večeře u stolu v jídelně, kterému bude vévodit více než dva tisíce let stará antická socha Venuše Mélské.

Po jídle se přesunou do salonku Napoleona III. na komorní koncert. Ke spánku se budou moci uložit v malé skleněné pyramidě. Ráno v osm hodin se bude podávat snídaně do postele ve francouzském stylu, chybět tedy nebudou máslové croissanty, čerstvý ovocný džus či káva. Pak se zaměstnanci muzea s výherci rozloučí.

Louvre chce s Airbnb pokračovat i v dalších zážitkových pobytech, které se budou konat od května do konce roku. Podrobnosti ale zatím nejsou známé.

Pavel Vokatý

Najdete na Lidovky.cz