Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Lubomír Typlt na své výstavě v DSC Gallery rozvíjí sny Jana Tleskače

Lubomír Typlt. Kolo s deštníky na tmavém pozadí, 2017, olej na plátně, 180x240... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lubomír Typlt. Kolo s deštníky na tmavém pozadí, 2017, olej na plátně, 180x240... | foto: DSC Gallery

PRAHA Lubomír Typlt proslul zejména malbami syrových figur, často s potměšilým výrazem a vždy v sytých a kontrastních barvách, které utvářejí neopakovatelnou atmosféru. Není v nich místo pro dekoraci. V rámci nadcházející výstavy, která bude v DSC Gallery k vidění od 17. srpna do 19. září, Typlt představuje svou aktuální tvorbu a po deseti letech se také vrací k tvorbě objektů.

Expozici Typlt nazval 370° kruhu podle jednoho ze svých textů pro hiphopovou skupinu WWW. 370° kruhu je totiž z rodu neskutečných stavů, jako je například kulatá krychle. „Odchýlení od normy předmětu mi zpětně umožňuje vnímat zvolený předmět v jeho zdánlivě obyčejném a prostém působení,” vysvětluje sám Typlt jeden z hlavních principů své tvorby.

Ústředním z vystavovaných objektů, je instalace kola s deštníky, která nese název „Convoy“ (2017). „Ten objekt nosím v hlavě asi dva roky. Na námět jsem přišel díky sérii obrazů dívek ve větru, kterým vítr rval deštníky z rukou.“ objasňuje Typlt a dodává, že motivem dívek s deštníky také odkazuje na obrazy z devatenáctého století. Samotné kolo, které postavil, se pak stalo předlohou pro další obrazy. „Nikdy jsem nemaloval zátiší. Namísto toho jsem si jako model postavil instalaci, která sama musela obstát jako umělecký artefakt. Až potom jsem udělal ten posun, že jsem objekt namaloval. Primárně se pořád považuiu za malíře. Pořád to kolo můžu zasadit do jiného prostředí, řešit vztahy mezi barvami, tak moje malby vznikají,“ popisuje způsob své tvorby. „Moje malování je od začátku takhle postavené. Už v devadesátých letech jsem nejdřív stavěl objekty, které fungují samy o sobě jako sochy, a ty jsem až potom maloval,“ dodává Typlt.

Lubomír Typlt. Mladí a zelení, 2017, olej na plátně, 200x145 cm.

Lubomír Typlt. Mladí a zelení, 2017, olej na plátně, 200x145 cm.

Dalším typickým prvkem výstavy je využití barev. Typltovy obrazy v divákovi zanechávají silný emotivní dojem. Samota či smutek dostávají podobu těch nejintenzivnějších odstínů barevné škály od fuchsiově růžové po námořnickou modř. „Barevnost RGB jsem začal používat již v roce 2006 v Berlíně. Základní barevnou škálu jsem tehdy doplnil ještě o žlutou, která mi v obrazech zastupovala světlo. Teprve postupem času jsem barevnou škálu ještě více zredukoval jen na komplementární barvy zelenou a červenou, které doplňuje ještě modrá,” říká.

Nápad samostatné výstavy v prostorách DSC Gallery se zrodil na začátku tohoto roku. „Pro mne bylo rozhodující přijít s výstavou, která nejen ukáže autora v pozměněném a posunutém světle, ale zároveň představí celou polohu jeho dlouhodobé práce, ve všech jejích stránkách. Chtěl jsem, aby na výstavě byl nejen zbrusu nový objekt, ale aby na ní zazněly všechny tři polohy jeho malby – jednak figurální, v níž došlo k očividné změně v rukopisu a barevného pojetí, a jednak objektové, která se rozvinula v obou svých polohách, konstruktivní i expresivní,” dodává kurátor výstavy Karel Srp.

Lubomír Typlt. Kolo s deštníky v kobaltové modři, 2017, olej na plátně, 180x240...
Lubomír Typlt. RGB, 2017, olej na plátně, 180x240 cm.

„Lubomír Typlt je jedním z mála malířů, kteří jsou zvyklí pracovat s tématem, v cyklech a sériích. Jeho tvorbu v DSC Gallery dlouhodobě sledujeme a proto jsme hrdí, že ho nově můžeme jako galerie zastupovat,“ říká Petr Šec, majitel galerie.

Typlt absolvoval vedle českých vysokých uměleckých škol (VŠUP, Praha, J. Šalamoun; FaVU, Brno, J. Načeradský) také Kunstakademie v Düsseldorfu, jeho profesoří byli Marcus Lüpertz, Gerhard Merz a A. R. Penck. Je také spoluzakladatelem a autorem textů kapely WWW. Výstava 370° kruhu zachycuje jeho nejnovější tvorbu.

Lubomír Typlt
370° kruhu


DSC Gallery Praha
Volný vstup
Otevřeno denně /kromě neděle) od 13 do 19h

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!