18. března 2009 18:16 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Lustig je nominován na prestižní cenu

Arnošt Lustig | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Arnošt Lustig | foto: Lidové noviny

NEW YORK Český spisovatel Arnošt Lustig byl dnes nominován na mezinárodní Man Bookerovu cenu, která je mezinárodní obdobou prestižní britské literární ceny. Oznámila to dnes v New Yorku předsedkyně poroty Jane Smileyová, podle níž bylo nominováno dalších 13 renomovaných autorů, včetně Peruánce Marii Vargase Llosy a Američana E.L. Doctorowa.

Man Bookerova mezinárodní cena se uděluje každé dva roky od roku 2004 a její držitel dostává 60.000 liber (1,73 milionu korun). Může ji dostat žijící autor, který píše anglicky, nebo jsou jeho knihy běžně dostupné v anglickém překladu.

Uděluje se za celé dílo a za příspěvek světové literatuře, ne za jednu knihu jako známá britská Man Bookerova cena. Tu mohou od roku 1969 za román získat jen anglicky píšící autoři zemí britského Společenství a Irska.

Do výběru mezinárodní ceny byli tentokrát zařazeni autoři z 12 zemí. Díla sedmi z nich jsou do angličtiny překládána. Dvaaosmdesátiletý Lustig, kterého proslavily knihy jako Modlitba pro Kateřinu Horowitzowou, žil po roce 1968 až do roku 2003 ve Spojených státech.

Na cenu jsou nominováni kromě Vargase Lhosy a Doctorowa také Australan Peter Carey, Američan Evan S. Connell, bengálská autorka Mahášveta Debí, Brit James Kelman, Kanaďanka Alice Munro, Brit V.S. Naipaul, Američanka Joyce Carol Oatesová, Ital Antonio Tabucchi, Keňan Ngugi Wa Thiong'O, Chorvatka Dubravka Ugrešičová a Ruska Ljudmila Ulickaja.

Většina nominovaných má na kontě řadu ocenění. Carey je jedním ze dvou autorů, kteří získali dvakrát Man Bookerovu cenu, Kelman ji dostal jednou, stejně jako Naipaul, který je i držitelem Nobelovy ceny za literaturu.

První mezinárodní Man Bookerovu cenu dostal v roce 2005 Albánec Ismail Kadare a druhou před dvěma lety nigerijský spisovatel Chinua Achebe. Letos bude vítěz vyhlášen v květnu a cena bude předána 25. června v Dublinu.

ČTK