22. června 2014 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Lyrické obrazy Jana Vičara inspirovaly vzpomínky bývalého esesáka

Jan Vičar, Houpačka, dřevořez, 250 x 250 cm, 2014 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Vičar, Houpačka, dřevořez, 250 x 250 cm, 2014 | foto: Galerie hlavního města Prahy

Monumentální grafické tisky výtvarníka Jana Vičara vystavuje Galerie hlavního města Prahy ve svých prostorech v Colloredo-Mansfeldském paláci v Karlově ulici. Tamní palácové prostředí umožňuje vystavit rozměrné linoryty, které jen těžko hledají přiměřený prostor. Výstava se jmenuje Chtěl jsem být generál, ale válka byla příliš krátká - odkazuje k příběhu, který Vičar do svých grafik promítl.

Kurátorkou výstavy je ředitelka GHMP Magdalena Juříková, expozice potrvá do 21. září. Jan Vičar podle Juříkové patří k nemnoha umělcům, kteří si dokonale osvojili grafické techniky, aby je pak s neutuchajícím nadšením inovovali a dokazovali jejich životaschopnost v epoše digitálního obrazu. Jeho exkluzivní metodou se stal linoryt, který je pro jeho monumentální tisky nejpřiléhavější technikou díky dostupnému materiálu, téměř neomezenému formátu a poměrně snadnému zpracování. Náměty jsou různorodé a často diváka jeho inspirace zaskočí neortodoxním a spontánním vnímáním skutečnosti.

Zážitky z pečovatelské služby

Příběhový koncept, který vystavuje v Colloredo-Mansfeldském paláci, odráží jeho vlastní zážitky z období, kdy pracoval jako pečovatel v německé Kostnici. Agresivita a intolerance jeho klienta - bývalého SS policisty a jeho dcery - jsou leitmotivem jeho vyprávění. Vičar pátrá v dětství pana Josefa K. a hledá možné příčiny jeho morální devastace.

Jan Vičar, Bubeník, linoryt, 200 x 250 cm, 2013

Jan Vičar, Bubeník, linoryt, 200 x 250 cm, 2013

Cyklus je doplněn zápisky z vlastního deníku, který si Vičar během své práce vedl. V nich obsažená autentická zpověď Josefa K., který vzpomíná na „staré dobré časy“, ještě podtrhuje drsnou a pohnutou atmosféru, se kterou se musel autor vyrovnávat v kontaktu s neobvyklým pacientem.

Jan Vičar při uvedení své výstavy představil 12. června Chtěl jsem být generál,...

Jan Vičar při uvedení své výstavy Chtěl jsem být generál...

Sedmačtyřicetiletý Jan Vičar zaujímá na české výtvarné scéně poměrně zvláštní postavení. Má klasické akademické vzdělání, ale není mu cizí senzibilita lidového umělce. Vychází z tradic kraje svého zrodu, ale včleňuje do svých prací inspirace z jiných zemí a kultur. Čas od času přednáší na odborných vysokých školách, ale vedl i grafické kurzy ve věznici nebo psychiatrickém ústavu.

ČTK
M. Franz Fantazie. Jdu tam. 10:52 23.6.2014

Najdete na Lidovky.cz