Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
15. dubna 2017 10:12 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Madona jako díra v pletivu. Týc ze Ztohoven vytvořil neobvyklé dílo na fasádě domu

Roman Týc ze skupiny Ztohoven vytvořil v Českém Krumlově z drátěného pletiva... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Týc ze skupiny Ztohoven vytvořil v Českém Krumlově z drátěného pletiva... | foto: ČTK

ČESKÝ KRUMLOV Rozstříhal drátěné pletivo a vytvaroval z něj Krumlovskou madonu, kterou ve středu na fasádě domu v Široké ulici představilo českokrumlovské Egon Schiele Art Centrum. Vytvořil ji Roman Týc, člen skupiny Ztohoven, která na sebe naposledy upozornila červenými trenýrkami umístěnými na místo standarty na Pražském hradě.

Obrysy madony vytvaroval Týc z roztrženého pletiva. Pracoval na ní dva roky, použil ještě bílou podkladovou desku. „Už použitý materiál vyvolává tíseň, aspoň v nás, kdo se staráme o děti, a zároveň bílý prostor v otvoru, který má tvar madony, je jakýmsi světlým bodem. Vytváří dojem, že možná naše děti vstoupí do šťastnějšího období než bylo 20. století,“ řekla ČTK ředitelka galerie Hana Jirmusová Lazarowitz.

Do Českého Krumlova jezdí Týc často, v roce 2013 zde vystavil obrazy z lidského popela pod názvem 3 kila osudu, pracuje v ateliérech Schiele Centra. Je známý i díky akci, kdy vyměnil panáčky v semaforech na pražských přechodech.

Tradice madon vznikla podle ředitelky díky shodě šťastných okolností. Téměř na všech domech v Široké ulici jsou svaté obrázky, často madona. Jen na galerijní budově, původně renesančním domě, kde sídlil pivovar, chyběla. „Když jsme sem po revoluci přišli, byla otlučená. Tak jsme si řekli, že bychom ji nahradili, ale ne replikou, ale že řekneme někomu ze současných umělců,“ popsala ředitelka.

Skupina Ztohoven u soudu.
Skupina Ztohoven u soudu.

První madonu vytvořila Ona B., rakouská výtvarnice s českými kořeny, v roce 1994. Její dílo zůstalo na fasádě nejdéle, než se vedení galerie rozhodlo, že bude madony střídat. Od roku 2006 zdobily fasádu madony, jejichž autory se stali Veronika Bromová, Jiří Surůvka, Antonín Střížek, Michal Singer, Eva Prokopcová a rakouská fotografka Marielis Seylerová.

„Jednou za rok až dva madonu měníme, vzniká tak zajímavá sbírka madon stejného formátu a tématu, ale rozmanitého pojetí. Nevím, jestli se mi to zdá z toho důvodu, že přišel velmi časně o maminku, ale mám pocit, že madona Romana Týce je strašně silná a působivá. Je to jedna z nejkrásnějších madon v naší sbírce,“ řekla Jirmusová Lazarowitz.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!