4. března 2016 9:08 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Madona z Veveří bude v Národní Galerii asi jen do neděle. Poputuje do Brna

Madona z Veveří. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Madona z Veveří. | foto: Reprofoto

PRAHA Jen do konce víkendu bude pravděpodobně gotická Madona z Veveří součástí expozice středověkého umění v Anežském klášteře v Praze.

V pondělí by měla Národní galerie na základě rozhodnutí soudu deskovou malbu ze 14. století předat farnosti ve Veverské Bítýšce. Ta o dílo, jež je národní kulturní památkou, požádala v rámci majetkového vyrovnání státu s církvemi a chce je vystavit v Diecézním muzeu v Brně.

Zda se bude kvůli chybějícímu obrazu měnit podoba stálé expozice, zatím není zřejmé. Národní galerie proti rozsudku podala dovolání k Nejvyššímu soudu. To však nemá odkladný účinek a galerie musí obraz farnosti vydat.

Přeprava podobně vzácných historických děl je náročná. Vždy s ním musí jet zástupce majitele jako kurýr. Za přísných bezpečnostních podmínek se převážejí všechna umělecká díla, ta stará stovky let ale vyžadují zvláštní péči. Převážejí se v dřevěných vypolstrovaných bednách s klimatizací buď speciálními nákladními auty se vzduchovým odpružením a klimatizací, anebo letecky.

Podmínky pro přepravu díla

Bedny musejí být na místě nejméně 24 hodin před transportem, aby se v nich nastavilo příslušné klima - stejné jako v prostoru, v němž byl obraz dlouhodobě umístěn. Také po příjezdu na místo si umělecká díla musejí 24 hodin v transportních bednách zvykat na klima výstavních prostor, poté jsou za přítomnosti restaurátorů a kurýrů vybalena a nainstalována na podstavec či do vitrín.

Národní galerie zprvu s předáním díla váhala, farnost kvůli tomu dokonce hrozila exekucí. Nebyl pravděpodobně zřejmý výklad památkového zákona, který v případě změny umístění kulturní památky vyžaduje v některém případě souhlas příslušného orgánu památkové péče.

Vzácný obraz

Malba je datována před rokem 1350 a připisována malíři z okruhu Mistra vyšebrodského oltáře. Do roku 1938 byla v kostelíku u hradu Veveří, který plnil ve středověku funkci farního chrámu pro osadu u zeměpanského hradu a širší okolí. Později se obraz ocitl v držení Ředitelství státních lesů a statků v Rosicích, ministerstva zemědělství a lesního hospodářství. V roce 1958 jej získala Národní galerie v Praze.

Městský soud v Praze konstatoval, že stát deklaroval jednoznačně svůj vlastnický nárok na obraz až přípisem v roce 1958. Proto na dílo dopadá zákon o církevních restitucích. Podle výkladu Národní galerie se ovšem obraz ocitl ve vlastnictví státu dříve.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…