Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla 1 °C mlha Předplatné LN
7. prosince 2016 16:05 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Kožená je nominovaná na cenu Grammy. Za desku s hudbou Monteverdiho

Magdalena Kožená | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Magdalena Kožená | foto: ARCHIV MAFRA - Jindřich Mynařík

PRAHA Mezzosopranistka Magdalena Kožená získala nominaci na americké ceny Grammy v kategorii nejlepší Klasické vokální sólo album. Národní akademie hudebního umění a věd ve Spojených státech brněnskou rodačku nominovala za desku s hudbou Claudia Monteverdiho, kterou nahrála pod vedením italského dirigenta Andrey Marcona.

Vítězové devětapadesátého ročníku Grammy budou oznámeni na galavečeru v Los Angeles 12. února. Největší počet nominací na prestižní cenu, devět, získala americká popová zpěvačka Beyoncé.

Kožená patří ke světové operní špičce. Manželka uznávaného dirigenta sira Simona Rattleho získala nominaci na Grammy už v roce 2006 v kategorii producent roku v klasické hudbě za nahrávku Lamento. Desku nazpívala spolu s Reinhardem Goebelem a Musikou Antiquou Köln.

Z Československa či České republiky bylo v minulosti nominováno několik převážně klasických nahrávek. Například v roce 2005 soutěžila o cenu za nejlepší orchestrální snímek nahrávka třetí a čtvrté symfonie Bohuslava Martinů, kterou s Českou filharmonií pořídil dirigent Jiří Bělohlávek. Před třemi lety česká zpěvačka Markéta Irglová a irský hudebník Glen Hansard získali hudební cenu Grammy v kategorii muzikál za album Once.

Nominované album Kožené v produkci hudebního nakladatelství Deutsche Grammophon vyšlo počátkem letošního roku. Na natáčení se kromě Kožené podíleli také další pozvaní sólisté a barokní orchestr La Cetra, do jehož čela se postavil cembalista a dirigent Andrea Marcon. Snímek obsahuje devět Monteverdiho vokálních děl. Celek doplňuje trojice instrumentálních skladeb Marca Ucceliniho, Tarquinia Meruly a Biagia Mariniho.

Spolu s Koženou jsou v kategorii nominováni francouzská sopranistka Sabine Devieilheová za album Mozart: The Weber Sisters, německá sopranistka Dorothea Röschmannová za Schumannovy a Bergovy písně, tenorista Ian Bostridge za album Shakespeare Songs a Anna Netrebková za její poslední desku Verismo.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!