Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Magnesia Litera 2015: knihou roku je Básník Martina Reinera

Martin Reiner, vítěz kategorie Kniha roku v soutěži Magnesia Litera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Reiner, vítěz kategorie Kniha roku v soutěži Magnesia Litera. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Knižní soutěž Magnesia Litera v úterý potvrdila úspěch „románu“ Martina Reinera Básník. Ten po vítězství v anketě Lidových novin zvítězil též jako kniha roku ve čtrnáctém ročníku minerálkové soutěže. Výsledky se vyhlašovaly na Nové scéně Národního divadla v Praze.

Šestisetstránkový „román faktu“ Martina Reinera o životě básníka Ivana Blatného vyšel loni na podzim v nakladatelství Torst. V­ anketě Lidových novin zvítězil s dosud nejvyšším počtem hlasů: hlasovalo pro něj 39 z 205 účastníků ankety. V Liteře zvítězil však „pouze“ v hlavní ceně: toto vítězství je ale nejpříjemnější, neboť je dotováno částkou 200 tisíc korun.

Vzestup i pád Ivana Blatného

Začtěte se do vítěze letošního ročníku Magnesia Litera. Román o Ivanu Blatném pořídíte se slevou a z pohodlí svého domova na Knihy.iDNES.cz.

Humor vítězí

Ve své kategorii, tedy v próze, však vyhrál – pro někoho možná překvapivě – Petr Stančík s humoristickým (!) románem Mlýn na mumie. Porotci mu dali přednost nejen před Reinerem, ale i ­před Václavem Kahudou a jeho prózou Vítr, tma, přítomnost, nejspíš nejkontroverznější prózou posledních let, v jistém smyslu monstrózním a paranoickým výlevem nesporné slovní síly a imaginace. 

Zajímavé je, že jak Kahuda, tak Petr Stančík jsou autoři, kteří začínali vydávat své texty právě v Reinerově (dříve Pluháčkově) nakladatelství Petrov, které se později změnilo ve firmu Druhé město. Stančík se na české literární scéně vyskytuje od devadesátých let, kdy v rámci excentrické stylizace používal jméno Odillo Stradický ze Strdic. Pod tímto jménem vydal několik básnických sbírek a próz načichlých divokou fantasmagorií. Nyní už píše pod svým jménem. A mnohem přístupněji.

Román Mlýn na mumie je kvazihistorický, a to v pozoruhodně důkladné míře. Atmosféra tehdejší Prahy je podána s groteskní erudicí. Historické události jsou zpřítomněny v komické, ale v podstatě realistické zkratce a vtipně zapojeny do celkového děje. Děj se odehrává v roce 1866 a konflikt Pruska s Rakouskem, k němuž v­tomto roce dojde, je odhalen jako součást po staletí probíhajícího souboje spikleneckého spolku o světovládu. Stančíkova kniha je do jisté míry též parodií na tento druh četby a „myšlení“.

Novinkou letošního ročníku byla cena za blog, o níž rozhodovali čtenáři. Podle Pavla Mandyse, organizátora soutěže, šlo o nápad sponzora, který si od toho sliboval vtažení mladých lidí do soutěže. Z ­pěti vybraných zvítězil s přehledem blog herečky Marie Doležalové Kafe a cigárko.

Držitelé cen Magnesia Litera 2015:

  • Kniha roku: Martin Reiner - Básník. Román o Ivanu Blatném (Torst)
  • Litera za prózu: Petr Stančík - Mlýn na mumie (Druhé město)
  • Litera za poezii: Olga Stehlíková - Týdny (Dauphin)
  • Litera za knihu pro děti a mládež: Ondřej Horák, Jiří Franta - Proč obrazy nepotřebují názvy (Labyrint)
  • Litera za literaturu faktu: Zdeněk Hojda a kolektiv - Heřman Jakub Černín na cestě za Alpy a Pyreneje (NLN/NG)
  • Litera za nakladatelský čin: Eva Semotanová, Jiří Cajthaml a kolektiv - Akademický atlas českých dějin (Academia)
  • Litera za překladovou knihu: Shel Silverstein - Jen jestli si nevymejšlíš (z angličtiny přeložili Lukáš Novák, Stanislav Rubáš a Zuzana Šťastná, Albatros)
  • Litera pro objev roku: Matěj Hořava - Pálenka (Host)
  • Cena čtenářů: Markéta Šichtařová, Vladimír Pikora - Lumpové a beránci (Akcenta)
  • Blog roku: Marie Doležalová - Kafe a cigárko
Jiří Peňás

Autor

Jiří Peňásjiri.penas@lidovky.czČlánky

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

Těžební velkostroj KU 300 (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Těžební velkostroj KU 300 (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Těžební velkostroj KU 300 (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...