Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Mají komunistickou minulost. Přesto soudí dál - galerie portrétů

Členové umělecké skupiny Pode Bal Michal Šiml (vlevo) a Petr Motyčka připravili výstavu Malík Urvi II. o soudcích s komunistickou minulostí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Členové umělecké skupiny Pode Bal Michal Šiml (vlevo) a Petr Motyčka připravili výstavu Malík Urvi II. o soudcích s komunistickou minulostí. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Umělecká skupina Pode Bal připravila výstavu stylizovaných portrétů soudců a prokurátorů, kteří i přes svou komunistickou minulost a angažovanost v procesech s odpůrci tehdejšího režimu dodnes zastávají pozice, a to mnohdy i velmi vysoké, v tuzemské justici.

Malík Urvi II. - Výstava o soudcích s komunistickou minulostí

LN v následujícím tablu přinášejí výčet některých osob, které si umělci pro své ztvárnění vybrali. K portrétům přidali autoři výstavy popisy některých soudních případů z totalitní minulosti, na kterých se podle Pode Balu soudci a prokurátoři podíleli.

Vernisáž se uskutečnila ve středu v sedm hodin večer v pražské galerii DOX.


Umělci ze sdružení Pode Bal upozorňují na to, že na jejich výstavě nejde o pranýřování jednotlivých soudců, ale o pohled na systém totalitní justice a její přežívání do dnešních dnů.

Čtěte také: Seznamte se: soudci, kteří sloužili KSČ a soudí dál

Spojuje je jeden prvek: všichni soudí dodnes, často na vyšších pozicích než v minulosti. "Systém, který staví na funkční integraci správců násilí předchozího systému, je nastaven tak, aby se mohl k aplikaci takového násilí vrátit," varují umělci.

Umělecká skupina Pode Bal připravila výstavu o soudcích s komunistickou minulostí. 

Za příklad by podle nich mohla sloužit smrt disidenta Pavla Wonky. Soudkyně Marcela Horváthová, která tehdy nechala těžce nemocného muže předvést do jednací síně, podle umělců jednoznačně přispěla k jeho následné smrti o několik dní později.
Přesto jejích služeb využívá i současná justice a Horváthová stále setrvává na okresním soudě v Trutnově.

Pode Bal

* Tříčlenná skupina výtvarníků, jejichž práce je založena na kritice vizuální komunikace. Působí od roku 1998.

* Skupina zpolitizovala uměleckou scénu a zapojila se do diskusí zaměřených na drogy, zákony, parlamentní volby, problémy týkající se vystěhování Němců po druhé světové válce a na kritiku kulturních institucí.

* Poslední projekt Malík Urvi II. se zabývá působením komunistických soudců v současné justici.

* Motto výstavy: "Systém, který staví na funkční integraci správců násilí předchozího systému, je nastaven tak, aby se mohl k aplikaci takového násilí vrátit."Před rokem a půl při vzpomínkové akci na Pavla Wonku demonstranti požadovali její odstoupení. Soudkyně, která se k případu už jinak nechce vracet, tehdy promluvila s novináři.

"O demonstraci jsem se dozvěděla ze sdělovacích prostředků. Vím, že účelem shromáždění je požadavek na mé odstoupení. Chci se k věci vyjádřit. Odstoupit nehodlám, neboť k tomu nemám důvod. Stále trvám na tom, že nemám žádný podíl na smrti Pavla Wonky. Pro vyšetření této smrti byla stanovena dočasná komise předsednictva České národní rady, která věc velmi podrobně šetřila už v roce 1990. Komise byla složena z poslanců ČNR i odborníků z oblasti práva a medicíny a zástupců nezávislých iniciativ," bránila se tehdy.

Umělecká skupina Pode Bal připravila výstavu o soudcích s komunistickou minulostí.

"Komise zkoumala mimo jiné i můj postup. Dospěla k závěru, že můj postup nelze dávat do souvislosti se smrtí Pavla Wonky. Chci uvést, že tuto smrt považuji za zbytečnou, ale já s ní nemám opravdu nic společného," prohlásila před novináři Marcela Horváthová, za kterou stále stojí i její nadřízení. Její portrét ale návštěvníci výstavy nemohou minout.

Je to zjednodušený pohled, hájí se bývalý prokurátor
Stejně se v prostorách pražské galerie DOX objevila i tvář komunistického prokurátora Mariána Kollára. Ten v roce 1989 v procesu s jedním z mluvčích Charty 77 a členem Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS) požadoval zvýšení trestu. Hradílek byl souzen za dopis tajemníkovi Ústředního výboru KSČ a kritizoval jej za jeho lži v pořadu západoněmecké televize.

"Celé to bylo trochu jinak, zeptejte se pana Hradílka sami," reagoval Kollár na dotazy LN.

Podle něj jde o dávno vyčpělou kauzu. "Tyhle věci se mnou byly řešeny v rámci mých bezpečnostních prověrek. Nemám k tomu již co říct," dodal Kollár, který v současné době pracuje na Vrchním státním zastupitelství v Olomouci.

Zařazení svého portrétu na zmíněnou výstavu se nicméně podivuje. "Mě vláčeli v parlamentu, proběhlo to tiskem. Za to, co jsem tam tehdy udělal, bych měl dostat metál, a ne být na nějaké výstavě. To mě štve. Je to takový zjednodušený, paušální pohled," dodal.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...