16. srpna 2011 15:50 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Malí čtenáři pomáhají už 5 měsíců, teď právě Honzovi

Třináctiletý Honza se díky projektu Čtení pomáhá dočkal vytouženého elektrického skútru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Třináctiletý Honza se díky projektu Čtení pomáhá dočkal vytouženého elektrického skútru. | foto: www.ctenipomaha.cz

I přesto, že prázdniny jsou v plném proudu, děti nadále díky projektu Čtení pomáhá přispívají každou přečtenou knihou na charitativní akce. O tom, kdo pomoc obdrží, rozhodují sami dětští čtenáři. Vždy mohou vybírat z deseti různých charitativních projektů.

Díky dětem se nyní svého vytouženého elektrického skútru dočkal i třináctiletý Honza, kterému v sedmi letech lékaři diagnostikovali svalovou dystrofii těžkého typu. Jde o nevyléčitelné onemocnění, při němž ochabuje svalstvo celého těla, a zasaženy jsou tedy i dýchací cesty a srdce.

Chlapci se jeho zdravotní stav stále horší a bez pomoci elektrického skútru se venku, v kopcovitém terénu, ve kterém rodina bydlí, už nemůže pohybovat. Cena skútru je vysoká - 114 tisíc korun, a rozpočet Honzovy rodiny čím dál napjatější. Bylo totiž zapotřebí zrekonstruovat původní koupelnu a toaletu na bezbariérové a koupit větší auto, aby se do něj vešel vozík. Díky pomoci od dětí si však Honza již brzy bude moci vyrazit s rodinou ven.

Mladí čtenáři stále sbírají finanční pomoc. Přispívat nyní mohou například i na polohovací zařízení pro devítiletou Sabinku, která trpí dětskou mozkovou obrnou, nebo na stavební úpravy posilovny pro vozíčkáře Centra Paraple. Za necelých pět měsíců fungování Čtení pomáhá byly rozděleny téměř 4 miliony korun.

Lidovky.cz

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.