10. září 2010 13:04 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Malíř Ožibka nadchnul Londýn. Jeho malba vyhrála Miss portrét

Olejomalba iDeath od českého malíře Michala Ožibky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olejomalba iDeath od českého malíře Michala Ožibky. | foto: National Portrait GalleryReprofoto

LONDÝN Návštěvníkům prestižní výstavy v Národní portrétní galerii v Londýně se nejvíce líbil obraz českého výtvarníka Michala Ožibka nazvaný iDeath.

Národní portrétní galerie každý rok pořádá jednu z nejprestižnějších soutěží na světě zaměřených na portréty, nazvanou BP Portrait Award. Obrazy finalistů soutěže jsou přes léto vystaveny v galerii a z nich porota vybere tři vítěze.

Letos se přihlásilo rekordních 2177 výtvarníků z celého světa, z nichž galerie vybrala na výstavu, končící 19. září, 58 portrétů včetně Ožibkova obrazu iDeath. Hlavní cenu dostala na úvod výstavy Daphne Toddová za obraz nazvaný Poslední matčin portrét.

Návštěvníci se s porotci neshodli

Současně návštěvníci výstavy mohli hlasovat o obrazech, které se jim nejvíc líbí. Ožibkův obraz dostal 4127 hlasů z 25 980.

MICHAL OŽIBKA

První olejomalbu vytvořil ve 14 letech. Na střední průmyslové škole se dostal ke graffiti. Po maturitě se snažil neúspěšně dostat na VŠUP. Na AVU
byl přijat po čtyřech pokusech do ateliéru klasických malířských technik profesora Zdeňka Berana. V současné době působí v ateliéru na pražském
Smíchově.

Jeho aktuální tvorba se odehrává ve sféře závěsného obrazu.
Iluzivnost jeho pláten bývá mnohdy vícevýznamová, což je často dáno tématy, která se odkazují k postmodernistické tradici, popřípadě je u něj
iluze ryze účelově využita pro to, aby se motivu dostalo pregnatnější výpovědi.

          Zdroj: TheChemistry.cz

Ani další obrazy, které se nejvíc líbily návštěvníkům, neodpovídaly mínění poroty - Sentinel od Lyndseyho Jamesona (2500 hlasů) a Le Grand Natan od Daniela Enkaoua. Podle galerie se toto pořadí nejoblíbenějších obrazů drželo od začátku výstavy 24. června.

Ožibkův portrét zachycuje rusovlasou dívku se skloněnou hlavou a se sluchátky na uších. Devětadvacetiletý Ožibko studuje od roku 2005 na pražské Akademii výtvarných umění.

Už jen zařazení poctou

Již samotné zařazení do výstavy BP Portrait Award znamená pro výtvarníky na britské výtvarné scéně velké ocenění a obvykle i komerční vzpruhu.

Přesvědčil se o tom i třicetiletý český výtvarník působící v Londýně Hynek Martinec, který v roce 2007 dostal v rámci BP Portrait Award cenu pro umělce do 30 let a loni byl jeho portrét zařazen do výstavy finalistů.

ČTK