Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Malíře Edvarda Muncha připomenou přednášky, výstava i film

Munchův slavný obraz Výkřik. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Munchův slavný obraz Výkřik. | foto: wikipedie.org

PRAHA Významného severského malíře, autora obrazu Výkřik, jednoho z nejslavnějších výtvarných děl všech dob, připomene Týden Edvarda Muncha. Ode dneška do soboty 30. listopadu festival nabídne přednášky, konferenci, komentovanou prohlídku výstavy i promítání životopisného filmu.

Známý obraz s krvavým nebem a hrůzou deformovanou tváří v popředí namaloval Munch v roce 1895, v jednom z nejtěžších období svého života. Malíř tehdy trpěl maniodepresivní psychózou a bojoval s alkoholismem. Později se Výkřik stal nejdražším obrazem všech dob - prodal se za 119,9 milionu dolarů, což překonal teprve nedávno Francis Bacon  a jeho Tři studie Luciana Freuda, které se vydražily za 142,4 milionu dolarů.

ČTĚTE TAKÉ

V letošním roce se slaví 150. výročí narození tohoto malíře, a Skandinávský dům proto ve spolupráci s norským velvyslanectvím v Praze, Českým centrem Praha, Akademií výtvarných umění, Městskou knihovnou v Praze a Národní galerií pořádá festival Týden Edvarda Muncha.

Dnes v 19:00 se v Českém centru v Rytířské ulici bude konat přednáška o životě a díle Edvarda Muncha, která se bude zabývat tím, jak Munchův život ovlivnil jeho dílo, co vyjadřuje jeho legendární obraz Výkřik nebo k jakým obrazům a motivům se autor stále vracel. Na zmíněné otázky se pokusí odpovědět kurátorka Muzea Edvarda Muncha v Oslu Petra Pettersenová.

Edvard Munch (12. 12. 1863 – 23. 1. 1944)

Norský malíř a grafik, vlivný představitel moderny. Vyrostl z duchovní atmosféry secese a jeho malířské dílo má některé charakteristické rysy tohoto slohu. Studoval na kreslířské škole v Oslu, kde byl ovlivněn naturalismem, francouzskými impresionisty a postimpresionisty (zvláště Gauguinem a Seuratem). Jeho dílo inklinuje k symbolismu a stalo se východiskem pro expresionismus.


Na pražské Akademii výtvarných umění se ve čtvrtek 28. listopadu uskuteční konference Edvard Munch v souvislostech. Vedle Pettersenové se jí zúčastní například Lidie Gluchowská z Univerzity v Zelené hoře (Polsko) a Otto M. Urban z AVU. Norský spisovatel Steffen Kverneland představí nový obsáhlý komiks Munch, Jan Erik Holst z Norského filmového institutu se zaměří na vztah Muncha a kinematografie a Jiří Lauterkranc se bude věnovat restaurování uměleckých děl.

Ve čtvrtek 19:00 se bude v Městské knihovně promítat životopisný film Edvard Munch britského režiséra Petera Watkinse. Film sleduje Munchova mladá léta a zrání v předního představitele expresionismu. V prostřizích se vrací zpět v čase a všímá si důležitých událostí v umělcově minulosti – smrti matky a sestry, které ho budou provázet po celý život, a jeho vlastního vážného onemocnění.

Komentovaná prohlídka přiblíží významná Munchova díla

V sobotu 30. listopadu se od 15:00 koná ve Veletržním paláci komentovaná prohlídka Za obrazy Edvarda Muncha, která se kromě jeho děl vystavených v NG dotkne také pražské výstavy v roce 1905, díky níž se Munch proslavil v českém prostředí, a obrazů českých malířů, které Munchova díla inspirovala. Komentovaná prohlídka se zaměří zejména na obraz Tanec na břehu z roku 1900, který býval součástí Munchova známého cyklu 22 obrazů Vlys života. Tento cyklus byl naposledy prezentován v celku při výstavě v roce 1905 v Praze, díky níž se Munch proslavil v českém prostředí a která zásadním způsobem ovlivnila české moderní umění. Druhým obrazem ve sbírkách Národní galerie je Pobřežní krajina u Lübecku z roku 1907, která zrcadlí již odlišnou etapu Munchovy tvorby. Prohlídka se kromě Munchových obrazů dotkne také zmíněné výstavy v roce 1905 a obrazů českých malířů, které Munchova díla inspirovala. Součástí prohlídky bude také promítnutí dvou krátkých filmů o životě a díle Edvarda Muncha. Provází kurátorka sbírky moderní světové malby PhDr. Olga Uhrová.

Další informace na www.skandinavskydum.cz

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

J. K. Rowlingová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

J. K. Rowlingová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

J. K. Rowlingová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...