6. září 2019 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Máničky a mlátičky. Druhá řada Příběhů 20. století řeší život před a po převratu 1989

Dokumentární cyklus Příběhy 20. století. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dokumentární cyklus Příběhy 20. století. | foto: Česká televize

Cyklus Příběhy 20. století se 8. září vrátí na televizní obrazovky se 16 novými dokumentárními filmy. Autoři se tentokrát zaměřili na listopadový převrat v roce 1989 a zaznamenali, jak se tato událost podepsala na osudech různých skupin lidí, jak je vnímána s třicetiletým odstupem. První nový díl odvysílá ČT2 v neděli od 18:15.

Filmy představí příběhy lidí, kteří sloužili komunistickému režimu, stejně jako těch, kteří byli pro režim nežádoucí. Jeden z dílů se například věnuje příslušníkům pohraniční stráže. „Těžko mezi nimi hledáte sympatickou postavu,“ řekl režisér Radim Špaček. Poslouchat hodinové výpovědi pohraničníků bylo podle něj mnohdy velmi vyčerpávající. Někteří z nich jsou dodnes přesvědčeni, že strážit státní hranice bylo třeba a vykonali tím pro národ dobrou službu, zazní v dokumentu.

Dokumentární cyklus Příběhy 20. století.
Dokumentární cyklus Příběhy 20. století.

Jiný film představuje osud manželů Chnápkových, kterým komunisté vyvlastnili ještě v roce 1989 mlýn, ve kterém žili. Ani po převratu se však nedočkali satisfakce, o majetek se dál soudili a rozhodnutí vydávali lidé, kteří si své pozice přes změnu režimu udrželi.

Cyklus ukazuje příběhy příslušníků SNB, lidí, kteří po roce 1989 začali brát drogy, bezdomovců, podnikatelů, studentů či pracovníků někdejších Podniků zahraničního obchodu. „Postavy nejsou snadno uchopitelné ve smyslu, že když byl někdo čuně před rokem 1989, je čunětem i po listopadu,“ doplnil scenárista Adam Drda.

Dokumentární cyklus Příběhy 20. století zabývající se dobou tzv. normalizace mohli diváci poprvé v televizi vidět před dvěma lety. Filmy i v druhé sérii čerpají z rozhovorů natočených pro archiv Paměť národa, archivních filmových a televizních záznamů, dobových fotografií a dokumentů. Režie se ujali Viktor Portel, Radim Špaček, Robin Kvapil a Ivo Bystřičan. Projekt vznikl ve spolupráci organizace Post Bellum a České televize.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.