17. února 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Marcel Proust schází schody na nejspíše jeho jediném zachycení na kameru

Francouzský spisovatel Marcel Proust. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský spisovatel Marcel Proust. | foto: Wikipedia Commons

QUÉBEC Kanadský profesor z Québecu prohlásil, že našel dost možná jediný dochovaný záznam slavného spisovatele na kameru. Odborníci se shodují na tom, že podle fyzických rysů jde opravdu o Prousta.

Neostré záběry z roku 1904 ukazují svatební procesí sestupující po schodech. Po pravé straně, za ženou v klobouku, kráčí zhruba třicetiletý muž v šedohnědém kabátu. Má upravený knír a na hlavě buřinku. Většina ostatních hostů je v páru, ale on kráčí sám.

Jean-Pierre Sirois-Trahan, profesor na univerzitě v Québecu, věří, že právě on je slavným spisovatelem a krátký, několikasekundový záběr je jeho jediným zachycením na filmové kameře. Profesor film našel v kanadských národních filmových archivech. Celý snímek má zachycovat svatbu autorova přítele Armanda de Guiche a Élaine Greffulheové, dcery hraběnky Greffulheové, jedné z Proustových inspirací pro opus Hledání ztraceného času.

„Protože známe téměř každý detail Proustova života, víme, že v letech okolo roku 1904 opravdu nosil buřinku a šedohnědý kabát. Těší mě, že jsme první od dob jeho současníků, kdo takto Prousta vidí,“ vyjádřil se pro magazín Le Point Luc Fraisse, předseda Revue d’études proustiennes. „Podle tvaru tváře a stylu oblékání se identifikace jeví jednoznačně,“ sdělil ve stejném rozhovoru Jean-Yves Tadié, expert na Proustovo dílo z univerzity v Sorbonně. „Je to ohromné, protože Proust neměl k pohyblivým obrázkům zrovna nejlepší vztah,“ dodává Tadié.

Marcel Proust byl slavný francouzský spisovatel, esejista, kritik. Jeho nejslavnější dílo je monumentální sedmidílný román nazvaný Hledání ztraceného času. Jeho psaním Proust strávil čtrnáct let do své smrti v roce 1922.

Najdete na Lidovky.cz