9. listopadu 2017 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Přijíždí miláček českých alternativců, americký zpěvák Mark Lanegan

Mark Lanegan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mark Lanegan | foto: Scrape Sound

Americký zpěvák Mark Lanegan, spojený v minulosti například s kapelami Screaming Trees či Queens of the Stone Age, je miláčkem českého publika a jeho koncerty bývají zpravidla vyprodány. Nejspíš tak dopadnou i dvě nadcházející zastávky jeho aktuálního evropského turné: 9. listopadu v brněnském klubu Fléda a o den později v Lucerna Music Baru v Praze.

Mark Lanegan na turné představuje písně ze svého posledního alba Gargoyle, jež vyšlo letos v dubnu. Část nových písní Mark Lanegan napsal společně s britským hudebníkem Robem Marshallem, který mu touto spoluprací poděkoval za Laneganovu spolupráci na jeho projektu Humanist. Zbytek alba napsal, nahrál a vyprodukoval Laneganův dlouholetý hudební souputník Alain Johannes.

Zpěvákova hudba je tradičně ovlivněna jak kořeny americké muziky, některé jeho desky mají vysloveně bluesovou atmosféru, tak i mladšími žánry, zejména postpunkem, novou vlnou či krautrockem. Lanegan, který bývá přirovnáván ve svém záběru i výrazu k osobnostem typu Toma Waitse, Nicka Cavea nebo Johna Calea, se ovšem nebojí ani využití elektroniky nebo naopak kytarových ploch.

obzOndřej Bezr

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz