1. listopadu 2017 19:46, aktualizováno  21:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Poslední koncert Marty Kubišové. V den 75. narozenin skončila se zpíváním

Marta Kubišová na svém posledním koncertu v Českých Budějovicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marta Kubišová na svém posledním koncertu v Českých Budějovicích. | foto: David Peltán, MAFRA

ČESKÉ BUDĚJOVICE Písní Hey Jude uzavřela ve středu v Českých Budějovicích zpěvačka Marta Kubišová svůj poslední koncert. Definitivně jím zakončila kariéru, v den svých 75. narozenin a ve svém rodném městě. Ve vyprodaném sále Kulturního domu Vltava bylo kolem 800 diváků, kteří ji před přídavky i po nich odměnili ovacemi ve stoje.

Kubišová byla jednou z hvězd československé hudební scény 60. let. Za normalizace se ocitla v nemilosti komunistického režimu. Někdejší mluvčí Charty 77 se mohla vrátit k vystupování až téměř po dvaceti letech v listopadu 1989.

Dvouhodinový koncert, při němž zaznělo přes 20 písní, zahájila skladba Někde musí být ráj. V první části zazpívala Kubišová písně Cesta, Lampa nebo Ring - o - ding o zvonkových lidech, kterou po roce 1989 zpívala i s Anetou Langerovou nebo Hradišťanem. Došlo i na písně Nechte zvony znít, Dobrodružství s Bohem Panem, Balada o kornetovi a dívce, Mamá či jako poslední před přídavky cover verzi Hey Jude od Beatles.

Zpěvačka dostala k narozeninám velkou kytici.
Zpěvaččin tým věnoval Kubišové dort k 75. narozeninám.

„Ani tomu sama nevěřím, že je to poslední koncert,“ řekla v úvodu Kubišová a dodala, že klavírista Petr Malásek prohlásil, že v programu musí být i ty „ozpívané písně“. Publikum se do rytmu poprvé roztleskalo při písni S nebývalou ochotou, páté v pořadí. Jako přídavky zazpívala Kubišová písně Magdalena a Modlitba, před nimi jí gratulovala na pódiu řada lidí. Po velkém potlesku dala jako třetí přídavek opět Hey Jude.

Od primátora dostala vyznamenání Za zásluhy

Před jednou písní připomněla zesnulého textaře Jana Schneidera. Po písni Dobrodružství s Bohem Panem jí primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda předal vyznamenání Za zásluhy a květinu. „Slavíci se dají získat víckrát, ale medaile Za zásluhy z Českých Budějovic jen jednou. Můžete to nosit i na civilním oděvu,“ řekl primátor. A dodal, že když bude mít Kubišová ještě nějaký koncert, mohla by od města dostat i medaili Za statečnost, kterou by si podle něj rovněž zasloužila.

Před začátkem posledního koncertu Marty Kubišové zazněly v budějovickém kulturním domě z videozáznamu zdravice Karla Gotta, Jitky Zelenkové a Lucie Bílé. Podle zvukaře středečního představení Oldřicha Kukly je škoda, že Kubišová končí se zpíváním. „Ale jsme rádi, že jsme u toho. Je to skvělá ženská,“ dodal.

Středeční koncert završil rozlučkové turné. Série vystoupení nazvaných Marta naposledy začala 26. září v Košicích. Podle manažerky turné Jitky Doubravové se zpěvačka na poslední koncert těšila, „že to bude mít za sebou“. „Nebere to nějak jinak, že má narozeniny, je to normální ženská,“ uvedla Doubravová a dodala, že Kubišová teď bude psát knihu, odpočívat i cestovat.

Jedním z důvodů ukončení kariéry je i zpěvaččin zdravotní stav. Předloni prodělala infarkt, který ji, jak říká, „vyvedl z omylu o nesmrtelnosti“.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz