Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Medkův surrealistický obraz Květináče se vydražil za 8 milionů korun

Surrealistický obraz Mikuláše Medka Květináče (Snídaně) z roku 1950. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Surrealistický obraz Mikuláše Medka Květináče (Snídaně) z roku 1950. | foto: ČTK

PRAHA Surrealistický obraz Mikuláše Medka Květináče (Snídaně) z roku 1950, který měl vyvolávací cenu 7,2 milionu korun, našel v nedělní aukci kupce za 8,1 milionu korun. Stal se nejdráže prodaným dílem autora v tuzemské aukci a také českého poválečného surrealismu.

Další Medkovo dílo, rozměrná Kompozice pro interiér Československých aerolinií z 60. let se prodala za 1,5 milionu korun. O prodeji informoval aukční dům European Arts.

Dosavadní autorský rekord Mikuláše Medka držela Dívka se švihadlem prodaná za pět milionů korun. Obraz Květináče (Snídaně) pochází z významného období Medkovy tvorby, kdy vrcholila jeho surrealistická fáze. Sám přiznával, že tehdy bylo jeho dílo ovlivněno tvorbou malířky Toyen.

Obraz patřil do sbírky významného předválečného surrealisty Milana Nápravníka. Byl vystaven na třech velkých Medkových výstavách v Hradci Králové, Bochumi a pražském Rudolfinu a bude zařazen do monografie, která vyjde v roce 2017. Rané Medkovy obrazy jsou vzácné a na trhu se objevují jen zcela výjimečně.

Poválečné umění bylo v aukci zastoupeno také abstraktním obrazem Roberta Piesena Prostor inexistence (1967), který vznikl v prvním roce jeho emigrace v Izraeli. Prodal se za vyvolávací cenu 640 tisíc korun.

Úspěch měla krajinářská díla

Meziválečnou avantgardu v dražbě reprezentoval obraz Aloise Wachsmana Koupání, který se vyvolával za 1,2 milionu korun a kupce našel za 2,1 milionu korun. „Autor si ho velmi cenil, protože ho poslal na nejvýznamnější výstavu meziválečného období, Poesie 32, v pražském Mánesu. Tehdy byl nabízen za 1300 korun,“ upozornil aukční dům.

Na 800 tisíc korun se začal dražit pastel Motiv z Florencie od Bohumila Kubišty, prodal se za 1,1 milionu korun.

Výrazně nad vyvolávací cenou se prodaly dvě krajinářská díla. Obrazu Nudvojovice u Turnova od Aloise Bubáka vzrostla cena z 1,3 na 2,3 milionu korun, cenu obrazu Z okolí Oldřichovce od Antonína Slavíčka dražitelé vytáhli z 1,6 na 3,05 milionu korun. Podle organizátorů aukce se tak stal Slavíčkovým nejdražším obrazem vydraženým na českých aukcích.

Vrcholy nabídky moderního a současného umění v aukci představoval obraz Václava Boštíka Bez názvu z 90. let 20. století s vyvolávací cenou 2,1 milionu korun a Nástěnná plastika 46 Karla Malicha, která šla do aukce s cenou 980 tisíc korun. Boštíkův obraz se prodal za 2,2 milionu korun, Malichovo dílo za 1,25 milionu.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé
BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé

Rozdáváme 50 kusů vanilkové a 50 kusů banánové kaše, spolu se 100 ovocných kapsiček v šesti příchutích. Vyberte si, kterou kaši a kapsičku byste chtěli dostat (od každé kapsičky máme omezený počet kusů, takže vám může přijít i jiná příchuť). K oběma produktům pak musíte do 14 dnů od jejich obdržení napsat recenzi na stránky eMimino.cz. Na podrobnostech se s vámi domluvíme v soukromé zprávě.