1. října 2009 13:48 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Medvídek Pú, Prasátko, Ijáček a Kryštůfek Robin se dočkají pokračování

Nový Medvídek Pú | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový Medvídek Pú | foto: Reuters

LONDÝN Na knižních pultech v Británii a ve Spojených státech se v pondělí 5. října objeví po více než 80 letech první autorizované pokračování příběhů oblíbeného medvídka Pú. Kniha nese název Return to the Hundred Acre Wood (Návrat do Stokorcového lesa) a medvídek v ní bude mít i novou kamarádku, vydru Lottie.

První Púova dobrodružství vyšla v Británii v roce 1926 pod titulem Medvídek Pú, druhá knížka Púovo zátiší byla publikována v roce 1928. Od té doby byly příběhy medvídka, jejichž autorem je britský spisovatel Alan Alexander Milne, přeloženy do více než 40 jazyků a hloupoučký, dobrácký medvídek se především díky pozdějším filmům Walta Disneye stal nejbohatší pohádkovou postavou vynášející ročně miliardy dolarů.

"O něco aktivnější" Ijáček
Pokračování Milneova díla se ujal známý britský spisovatel David Benedictus a svými obrázky ho doprovodil Mark Burgess. Těm dala požehnání společnost Trustees of the Pooh Properties vlastnící některá z práv na původní knihy. V Návratu do Stokorcového lesa Benedictus navazuje na Púovo zátiší a odhaluje, co se s mlsným medvídkem a jeho přáteli dělo dál.

Podle zpravodajského serveru BBC si zvířátka kupříkladu zahrají kriket. Chybět nebudou tradiční přátelé medvídka Púa nezbedný Tygr, ustrašené Prasátko či Králíček ani chlapec Kryštůfek Robin, pojmenovaný podle Milneova syna Christophera Robina. Populární flegmatický oslík Ijáček prý bude "o něco aktivnější".

Oživením má být nová postava na scéně, vydra Lottie, která je mimochodem velmi dobrou hráčkou kriketu, puntičkářsky lpí na etiketě a má také poněkud nedůtklivou povahu a bude působit rozruch. "Vydra Lottie ztělesňuje hodnoty přátelství a dobrodružství, které jsou pro medvídka Pú charakteristické a které prostupují celým Milneovým dílem, a je tak dokonalým společníkem oblíbeného medvídka," uvedl autor knihy Benedictus.

Vyvrcholením dvacetileté práce
"Nové příběhy Davida (Benedictuse), včetně nové postavy, přirozeně vyvstávají ze světa (medvídka Pú), a jsou tak, podobně jako původní příběhy, nadčasové," pochválil autora ve svém hodnocení Michael Brown, předseda Trustees of the Pooh Properties.

Pro Browna je kniha vyvrcholením dvacetileté práce. "Pokud vím, celé to začalo v roce 1988," zavzpomínal Brown na schůzku Trustees of the Pooh Properties, kde myšlenka na pokračování příběhů medvídka Pú, odmítaná dlouhou dobu většinou britské veřejnosti jako nevhodný zásah do kulturního dědictví, poprvé dostala realistické obrysy.

V České republice vyšel Medvídek Pú poprvé v roce 1938. Od té doby byl vydáván opakovaně, naposledy v roce 2008, a to již podvanácté. Do češtiny jej přeložila Hana Skoumalová. Návrat do Stokorcového lesa, který obsahuje deset nových příběhů, by měl být přeložen do 50 světových jazyků.

ČTK