23. února 2018 21:03, aktualizováno  21:40 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Menzela ocenili na festivalu Berlinale, cenu za něj převzal herec Simonischek

Režisér JIří Menzel na snímku z ledna 2017. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Režisér JIří Menzel na snímku z ledna 2017. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

BERLÍN Berlínský filmový festival českému režisérovi a herci Jiřímu Menzelovi udělil v pátek cenu Kamera Berlinale určenou osobnostem, k nimž má přehlídka zvláštní vztah. Převzal ji za něj rakouský herec Peter Simonischek, s nímž si zahrál ve filmu Tlumočník. Ten má v pátek - v den Menzelových osmdesátin - světovou premiéru. Simonischek cenu Menzelovi, který se předání ze zdravotních důvodů nemohl zúčastnit, doveze do Prahy.

„Milý Jiří, připravil jsi pro nás mnoho hodin štěstí v kině, ať už jako režisér nebo herec. Kamera Berlinale, kterou ti dnes předáváme, je díkem za to a také díkem za tvůj vtip, tvou radost ze života a tvé umění balancovat na úzké hraně mezi smíchem a pláčem,“ řekl v gratulaci očividně dojatý ředitel festivalu Dieter Kosslick.

Připomněl Menzelovy úspěchy v podobě Oscara za snímek Ostře sledované vlaky, který podle něj překvapivě spojil téma odboje proti nacismu a komického milostného příběhu, nebo vítězství na Berlinale, kde v roce 1990 získal Zlatého medvěda za trezorový snímek Skřivánci na niti. Když tento film berlínská přehlídka mohla ukázat, byly to podle Kosslicka dvě hodiny čirého štěstí.

Ředitel filmového festivalu Berlinale Dieter Kosslick předává cenu Kamera...

Ředitel filmového festivalu Berlinale Dieter Kosslick předává cenu Kamera Berlinale pro Jiřího Menzela, kterou přebírá rakouský herec Peter Simonischek.

„Je to pro mě velká pocta a radost, že tu cenu budu moci Jiřímu Menzelovi předat já,“ poznamenal při převzetí ocenění jedenasedmdesátiletý Simonischek, který se s Menzelem seznámil loni při natáčení slovensko-česko-rakouského filmu Tlumočník. „Chci jenom říci, že se vždy tvrdí, že v takovém věku už si člověk nenachází nové přátele, ale s Jirkou můžeme skutečně prokázat opak. Udělali jsme spolu jeden film a jsme přátelé,“ řekl Simonischek. „Já mám dalšího kamaráda,“ přitakal mu nepřímo Menzel v krátkém videovzkazu.

„Festival Berlinale mám rád, a to z mnoha důvodů. Provází mě dlouhá léta životem. Uváděly se tady filmy, ve kterých jsem hrál, filmy, které jsem točil, byl jsem v mezinárodní porotě, přijel předat cenu Zlatého medvěda Kenu Loachovi za celoživotní dílo,“ uvedl Menzel v prohlášení zaslaném ČTK. „A jsem rád, že tady je promítán zatím poslední film, ve kterém jsem hrál, Tlumočník. Škoda jen, že za ocenění Kamera Berlinale, které mi je letos uděleno, mohu poděkovat jen na dálku. Ale věřím, že se za kamarády na Berlinale ještě někdy podívám,“ vzkázal.

Snímek tlumočník (2018). Jiří Menzel a Peter Simonischek.

Snímek Tlumočník (2018). Jiří Menzel a Peter Simonischek.


Menzel, který se zotavuje po operaci mozku, strávil více než tři měsíce ve střešovické nemocnici a před dvěma dny byl podle televize Nova převezen do rehabilitačního zařízení. „Jiří je stále v péči lékařů, ale už probíhá rehabilitace a rekonvalescence a já věřím, že to nejhorší je už za námi,“ řekla televizi jeho manželka Olga.

ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.