10. února 2018 10:02 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Michael Gira se vrací do Prahy. Místo Swans si přiveze jednu elektrickou kytaru

Michael Gira | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael Gira | foto: Scrape Sound

Frontman americké experimentální rockové skupiny Swans, jejíž kořeny sahají do roku 1982, vystoupí na sólovém koncertě v pražském Divadle Archa v pondělí 12. února.

Skupina Swans je jedním z největších klasiků nekompromisního noise rocku. Novodobá etapa její existence, která se po víc než desetileté pauze započala roku 2009, skončila - není známo na jak dlouho a zda náhodou ne definitivně - vloni na podzim.

Swans stačili za tu dobu několikrát s velkým úspěchem koncertovat i u nás, jak v prestižních klubech a sálech typu pražské Archy, tak na velkých festivalech jako jsou Colours of Ostrava nebo Brutal Assault.

Nynější období vyplňuje leader Swans Michael Gira sólovými koncerty. Pro turné, na kterém objíždí pouze sám trochu překvapivě s elektrickou kytarou své oblíbené štace, si vybral i pondělní zastávku v pražské Arše.

Michael Gira

Michael Gira

Na programu netypického koncertu (všechna předchozí sólová vystoupení, která podnikal i v sobě existence Swans, byla ve znamení akustické kytary) budou jak úpravy skladeb z desek Swans a projektu Angels of Light, kterému se Gira věnoval v mezidobí, kdy Swans na začátku tohoto století neexistovali, tak i úplně nové skladby.

Ty by teoreticky mohly naznačit, jakým směrem se bude Girova hudební tvorba dál ubírat, ať už to bude pod zavedenou hlavičkou Swans nebo úplně jinou.

obzOndřej Bezr