Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
7. května 2015 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Michal Viewegh je Zpátky ve hře. Píše o nevěrách i ztracené paměti

Michal Viewegh se svou novou knihou Zpátky ve hře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Viewegh se svou novou knihou Zpátky ve hře. | foto: ČTK

PRAHA Spisovatel Michal Viewegh vydává soubor třinácti povídek s názvem Zpátky ve hře. Představuje v nich mimo jiné kritické životní momenty jako manželský stereotyp, nevěry i rozvod. Životní příběhy vždy Viewegha podle jeho slov inspirovaly a i nyní próze přiznává částečnou autobiografičnost. Některé povídky byly také volně inspirovány jeho problémy se ztrátou paměti po těžké srdeční příhodě. Ústředním tématem nicméně zůstalo partnerské soužití.

„Psal jsem ji déle než kdykoliv předtím podobné knihy,“ řekl Viewegh o knize novinářům. „ Rozsahem není zase tak velká, ale pro mě napsat dneska dvě tři stránky denně není úplně jednoduché tak jako dřív. Já jsem psával čtyři pět stránek denně. Proto jsem vlastně vděčný, že ta knížka vznikla, protože to stálo velké úsilí,“ prohlásil spisovatel. Psaní mu dává stále smysl života a právě formát povídky mu umožnil se k němu vrátit.

Oskar se vrací jako zlomený muž

Reálie povídek jsou pravdivé, jen fabule je smyšlená. Podle třiapadesátiletého Viewegha odrážejí i jeho nepříliš šťastné období v osobním a partnerském životě. Vystupuje v nich jeho oblíbená postava Oskar, nyní ale jako zlomený muž, jehož vztahy kolabují.

Některé povídky jsou lehce depresivní, ale čtenář v nich najde i humor a nadsázku. „Co mi nelze upřít, je, že se nepřetvařuji,“ poznamenal. Kniha dostala název podle poslední povídky. Podle Viewegha šlo o „průhledný záměr“ dodat sbírce optimismus. „Končí relativně optimisticky. Hrdina vážně uvažuje o sebevraždě a z nějakých důvodů, které nebudu prozrazovat, sebevraždu nespáchá a jakoby se cítí zpátky ve hře v dané chvíli,“ dodal.

Titul Zpátky ve hře je Vieweghova 28. kniha. Řada předchozích se dočkala filmových a divadelních zpracování a překladů do světových jazyků. Spisovatel věří, že by mohla čtenáře zaujmout a možná si najít i nové. Předchozí deník Můj život po životě (2013) prý předčil jeho očekávání, obával se, že autobiografické zápisky budou „příliš ufňukané“ vzhledem k tomu, že se v nich odrazily jeho prožitky s nemocí. Spisovateli na konci roku 2012 náhle praskla srdeční aorta a ocitl se půl hodiny v klinické smrti. Následkem toho stále trpí krátkodobými výpadky paměti a depresemi.

 

ČTK
Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Marcela Ziembová, matka Davida Pastrňáka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...