19. září 2009 17:57 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Milan Šteindler: Až půjdu k volbám, dám si špeka

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Jak ulovin miliardáře (2009) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak ulovin miliardáře (2009) | foto: 4pressReprofoto

PRAHA Po teenagerovském snímku Gymplu přichází Tomáš Vorel s filmem Ulovit miliardáře, který se dotýká aktuálních témat – médií, lobbyingu, manipulace s informacemi, korupce a s ní spojených politických tlaků. Jednu z rolí přijal i Milan Šteindler.

"Natáčení s Tomášem Vorlem mě těšilo i bavilo, jako vždycky. Jen mě mrzí, že se nedrží toho, co nás učil pan profesor Otakar Vávra, že když ve filmu hraje zlatý šperk, má být opravdu ze zlata, protože kamera to pozná. V tomto případě mi jde spíš o to, že když se ve filmu hulí, tak by to mělo být opravdu hulení, protože když je to Taras Bulba, tak to herec pozná," říká herec.

Vzpomenete si, do jakého filmu vás poprvé obsadil Tomáš Vorel?
Myslím, že to by studentský film Kašpárek. Hrál jsem tam Kašpárka, naivního chlapíka, který se dvoří zkušené Jitce Asterové. Pamatuju si, že jsem tehdy jako Famák do toho Tomášovi kecal. A když jsem pak film viděl, tak jsem taky viděl, že nejrozumnější, co Tomáš udělal bylo, že si do toho nenechal kecat. A tak je to s ním pořád.

Hrajete i ve třech posledních Vorlových filmech – Skřítek, Gympl a aktuálně Ulovit miliardáře. Myslíte si, že má pro vás Tomáš Vorel nějakou slabost, že si bez vás svůj film neumí představit?
Začínali jsme spolu v jednom divadelním spolku a postupně jsme se propracovali až do spolku vzájemně se obsazujících režisérů. Je pravda, že na natáčení mého posledního filmu Tomáš neměl čas, ale za roli Rázného mu dlužím přinejmenším roli hrázného.

V Ulovit miliardáře jste společně s Josefem Cardou ztvárnili tak trochu s nadsázkou dvojici homosexuálních PR manažerů. Jak došlo k tomu, že na filmovém plátně působí Gold a Rázný tak přirozeně a sehraně?
Přirozeně jsme působili především díky režijnímu vedení Tomáše Vorla, který nás opravdu hlídal a nedal nám moc volnosti. Myslím, že na náš vztah trochu žárlil.

Václav Klaus kdysi pronesl, že registrované partnerství homosexuálů je fatální omyl. Co si myslíte o tomto jeho výroku?
Pravděpodobně to souvisí s tím, že pan president Klaus popírá existenci globálního oteplování. Možná chce zabránit, aby k němu nedošlo alespoň v České republice. Jak ale víme, pouhým popíráním se tu neochladí.

Vorel si ve svém novém filmu nebere servítky a naváží se do politiků, novinářů, policistů.. Souhlasíte s tím, že je český národ nad míru zkorumpovaný v porovnání s okolním světem?
Nevím, zda jsou jiné národy ještě zkorumpovanější. V každém případě by mi korupce vadila méně, kdyby někdo dostatečně uplácel mě. A kdybych si měl vybrat z okolního světa, tak bych volil národ s nějakou pevnější měnou. I když v poslední době si nevyberete.

Film přichází do kin ve velmi napjatém politickém období – sledujete politiku, půjdete k volbám?
Půjdu k volbám. Ale myslím, že si před volbou dám špeka, protože jak je vidět v našem filmu, může potom člověk dostat dobrý nápad a já budu potřebovat nápad, koho tady volit. Takže voleb se nebojím. Jediné, čeho se bojím, abych po tom špeku nešel místo k urně, volit do urnového háje.

Splývají vám všechna ta natáčení s Vorlem v jedno nebo se nějak zásadné liší a vy jste během toho posledního prožil něco vyjímečného?
Prožil jsem výjimečný vztah s Pepíkem Cardou a vzpomínka i jizva na duši mi zůstane po celý můj zbývající život (tedy zhruba asi tak dva, tři roky). Jediné, co mě po rozchodu utěšuje, že ředitelem televize jsem se ve filmu nakonec stal já.

kul, kk, Lidovky.cz
  • 3Diskuse