9. července 2017 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Miloš Urban na stříbrném plátně. Ondřej Havelka natáčí Hastrmana

Snímek Hastrman Ondřeje Havelky. Na motivy románu Miloše Urbana. Jiří Lábus a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek Hastrman Ondřeje Havelky. Na motivy románu Miloše Urbana. Jiří Lábus a... | foto: CinemArt

Romantický thriller Hastrman, jehož předlohou je třetí beletristická kniha Miloše Urbana oceněná Magnesií Literou za nejlepší prózu roku 2001, má za sebou první ze čtyř etap natáčení. Režie bestselleru kritikou i čtenáři oceňovaného spisovatele Miloše Urbana se ujal režisér, herec a hudebník Ondřej Havelka. Premiéru má snímek naplánovanou na 19. dubna 2018.

Hlavní roli v romantickém a zároveň ironickém příběhu Hastrmana, jehož láska k venkovské dívce Katynce naplňuje netušeným štěstím i stravující vášní, ztvární Karel Dobrý. Ve filmu dále hrají Simona Zmrzlá, Jiří Lábus, Norbert Lichý, David Novotný, Vladimír Polívka, Jiří Maryško, Jan Kolařík a další.

Snímek Hastrman Ondřeje Havelky.
Snímek Hastrman Ondřeje Havelky. Vladimír Polívka.

Děj filmu, jehož scénář napsal Ondřej Havelka společně s Petrem Hudským, se odehrává na vesnici 19. století, ze které se nakonec přesouvá do současnosti. Příběh nešťastné lásky, která se vedle lásky k přírodě stane smyslem Hastrmanova života i zkázy, tak vyvrcholí v kulisách dnešní společnosti. Otázkami pro diváky zůstává, jak hlavní hrdina svou srdeční krajinu pomstí a co bude s Katynkou. Příběh je vyprávěn s jemnou nadsázkou a ironickým humorem. Děj filmu je stejně jako jeho předloha situován do krajiny severních Čech, pod vrch Vlhošť a do blízkého Českého ráje.

Snímek Hastrman Ondřeje Havelky. Na motivy románu Miloše Urbana. Vladimír...

Herci Vladimír Polívka a Simona Zmrzlá.


Romány Miloše Urbana byly přeloženy do řady jazyků, patří tak do úzkého okruhu autorů, kteří se po roce 1989 prosadili v zahraničí. Jeho kniha Sedmikostelí se například stala bestellerem ve španělsky mluvících zemích.

HASTRMAN
romantický/thriller

režie: Ondřej Havelka
kamera: Marek Diviš
střih: Jan Daňhel
hrají: Karel Dobrý, Simona Zmrzlá, Jiří Lábus, Norbert Lichý, David Novotný, Vladimír Polívka, Jiří Maryško, Jan Kolařík a další
producent: Čestmír Kopecký (První veřejnoprávní s.r.o.)
koproducenti:Česká televize, Barrandov Studio a.s.
podpora: Státní fond kinematografie
distributor: CinemArt a.s.
premiéra: 19. 4. 2018

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz