Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Ministerstvo kultury nepodpoří časopis Babylon. Jak za normalizace, chtějí nás zničit, míní redakce

Čtvrtletník Babylon, který se zaměřuje na politiku, kulturu a historii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čtvrtletník Babylon, který se zaměřuje na politiku, kulturu a historii. | foto: Archiv BabylonReprofoto

PRAHA Ministerstvo kultury v letošním roce finančně nepodpoří literární časopis Babylon. Podle komise totiž postrádá umělecký či odborný přínos, úroveň jeho žurnalistiky kolísá a zaujímá jednostranný ideový náhled. Zástupci kulturní revue, za níž stojí řada známých jmen, za tím vidí snahu resortu časopis zničit. S argumentací komise ostře nesouhlasí i vedení Literárních novin, které dotaci letos také neobdrží.

Nezávislý časopis Babylon, s podtitulem Studentský list pro seniory, začal vycházet záhy po revoluci v listopadu 1989. Řada členů redakce tím navázala na tradici samizdatové tvorby, jíž se věnovali před změnou režimu. Obsah listu, který se věnuje především politice, historii, kultuře a literatuře, vytvářeli či stále ještě tvoří třeba spisovatel Petr Placák, publicista Stanislav Škoda nebo politolog Jiří Mlejnek jr. Svými texty do něj donedávna přispíval i již zesnulý Václav Mezřický, někdejší generální sekretář Ústavního soudu.

Čtvrtletník, který se snaží kriticky reflektovat veřejné dění, vychází mimo jiné i díky statisícové podpoře od ministerstva kultury. To se ovšem pro letošní rok rozhodlo Babylonu grant neudělit.

„Literární komise shledává rezervy v absenci literární složky a v naplňování uměleckého či odborného přínosu časopisu; úroveň žurnalistiky a publicistiky bývá kolísavá. Problém spatřuje komise také v úzce zaměřeném čtenářském okruhu, kdy není příliš počítáno s budoucím rozvojem/směřováním koncepce revue,“ odůvodnila své rozhodnutí jedenáctičlenná odborná porota, jíž předsedal básník a literární historik Michal Jareš. Nelíbila se jí rovněž skutečnost, že časopis se více než literatuře věnuje společensko-politickým tématům, a to navíc s „jednostranným ideovým náhledem“.

„Chtějí nás zničit“

Podle jednoho z hlavních představitelů Babylonu, Petra Placáka, jsou tyto argumenty nepodložené. Ministerstvo kultury se podle jeho slov rozhodlo kulturní revue po téměř třiceti letech existence cíleně zničit.

„Všechna zdůvodnění jsou buďto nepravdivá nebo polopravdivá. Navíc závěr obsahuje ideologické hodnocení, což ministerstvu kultury vůbec nepřísluší, aby se k něčemu takovému u literárních časopisů věnovalo. To bylo za normalizace,“ řekl serveru Lidovky.cz Placák s tím, že co bylo u ostatních projektů hodnoceno kladně, Babylonu je vytýkáno.

Zástupci Babylonu požadovali od ministerstva příspěvek 250 tisíc na tištěnou podobu časopisu a 200 tisíc na provoz internetového serveru Babylonrevue.cz. Komise při rozhodování, komu dotace udělí, hodnotila několik kritérií, například umělecký a odborný přínos, kvalitu žurnalistiky nebo tradici a ohlas na projekt ve společnosti. V celkovém procentuálním vyjádření kvality získal časopis Babylon 45 procent ze sta možných, Babylonrevue.cz dokonce ještě o deset procent méně, což ani v jednom případě na získání dotace nestačilo.

Babylonrevue.cz, internetová verze časopisu Babylon.

Babylonrevue.cz, internetová verze časopisu Babylon.

„Internetová podoba revue Babylon slouží převážně pro digitální zveřejňování článků již publikovaných v tištěné verzi. Z tohoto důvodu působí internetový portál nadbytečně a nepřináší mnoho impulzů, které by splňovaly kritéria pro udělení dotace,“ odůvodnila komise, proč resort nepodpoří ani web. Internetová verze podle ní postrádá systematičtější práci s aktuálními tématy, zejména pak s těmi s kulturní tématikou. 

Ministerstvo: nízká kvalita i v předchozích letech

Petr Placák ovšem oponoval, že ze 313 textů, které byly v loňském roce na serveru publikované, bylo z tištěného vydání převzato pouze 18 článků. Ministerstvu kultury proto pošle dopis, v němž bude žádat o informaci, na základě jakých podkladů komise rozhodovala. Poté prý Babylon učiní případné další kroky. Podle mluvčí resortu Simony Cigánkové vycházela komise mimo jiné z popisu a rozpočtu projektů, z průběžné a závěrečné zprávy předchozího ročníku či ze zaslaných výtisků.

V minulosti dostával časopis dotaci nepravidelně a při hodnocení projektu se umísťoval vždy ve spodní polovině předložených projektů,“ napsala Cigánková serveru Lidovky.cz. Loni žádal Babylon pouze na papírové vydání 300 tisíc korun, dostal 150 tisíc. Stejnou částku obdržel i před dvěma lety.

„Ministerstvo kultury dlouhodobě neplní svou funkci, což by měla být podpora živé kultury. Místo, aby vytvářela servis lidem, kteří za pár korun vytvářejí hodnoty, bez nichž se žádná otevřená společnost neobejde, tak vytváří stále nové byrokratické překážky,“ zkritizoval Placák s tím, že Babylon žádné autory neplatí, veškeré získané finance jsou určené k hrazení provozních nákladů.

Ministerstvo kultury přitom letos rozdá na dotacích určeným pro literární periodika téměř patnáct milionů korun. Nejvyšší příspěvek, necelé tři miliony, dostane měsíčník pro literaturu Host, o zhruba čtvrt milionu méně obdrží kulturní čtrnáctideník A2. Časopis Tvar – obtýdeník živé literatury podpoří resort částkou 2,6 milionu korun. A například portálu iLiteratura.cz, jenž zkoumá českou a světovou literární tvorbu z několika úhlů pohledu, bude poskytnut grant ve výši 1,1 milionu.

Bez grantu i Literární noviny

Babylon ovšem není jediné periodikum, jemuž finanční příspěvek ministerstvo letos neudělí. Nedostanou jej ani Literární noviny, které s několika - ať už kratšími či delšími - přestávkami vycházejí už od roku 1927 (mezi lety 1989 až 1991 dokonce jako příloha Lidových novin).

„Projekt Literárních novin pracuje s literaturou nekoncepčně a upřednostňuje ve většině obsahů mimoliterární témata,“ ohodnotila komise se slovy, že přínos novin pro obor je nízký. Zároveň sice ocenila přílohu o knihách Biblio a její úroveň, vzápětí však dodala, že „dotační podmínky MK neumožňují podporu zaměřenou na přílohy“.

Podle šéfredaktora kulturně-politického měsíčníku Petra Bílka je ale zmiňované odůvodnění zástupné. „Prvotní motiv odmítnutí dotace zveřejněn nebyl a zněl: ‚Literárky platí Putin.‘ Smutné je, že i členové komise, kteří vědí, že je to nesmysl, nedokázali dát odpovídajícím způsobem najevo své stanovisko,“ sdělil serveru Lidovky.cz Bílek. Komise podle něj svým vyjádřením neúmyslně ukázala, jak sebestředně malicherná mentalita ovládla dnešní český literární život.

Kulturní měsíčník Literární noviny.

Kulturní měsíčník Literární noviny.

„O fintě s tím, že nelze podporovat Biblio, jelikož jde o přílohu, se už vůbec nedá vážně mluvit. Osmistránkové Biblio je v každém vydání kompletně věnováno literatuře, spisovatelům, recenzím a knižnímu trhu. Odkdy netvoří přílohy součást novin?“ doplnil Bílek nechápavě se slovy, že kulturním tématům jsou pravidelně věnovány více než dvě třetiny Literárních novin.

Podotkl rovněž, že komisi nestála za pohled ani tradice novin, která obsahovala politická a společenská témata i v minulosti. Odborná porota ale již před dvěma lety, kdy dotaci také odmítla s podobným odůvodněním jako letos, konstatovala, že tradici, k níž se noviny hlásí, již dlouhou dobu nenaplňují. „Literární noviny nejsou již dávno časopisem literárním, jejich název je zavádějící a obsahově jej nelze zařadit mezi zde podporovaná periodika,“ uvedla tehdy.

List pro kritické myšlení, jak jsou Literární noviny nadtitulovány, letos neúspěšně usiloval o grant ve výši téměř 2,2 milionu korun. Komise kvalitu projektu ohodnotila pouhými 38 procenty. Loni požadoval 3,4 milionů, získal 300 tisíc.

„Pokud jde o budoucí fungování Literárních novin, je třeba být realistou: Budou vycházet dotud, pokud je bude financovat jejich majitel Miroslav Pavel,“ dodal šéfredaktor Petr Bílek.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.