6. září 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Minule z toho byla ostuda. Slavná pianistka dá Česku druhou šanci

Pianistka Helene Grimaudová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pianistka Helene Grimaudová | foto: helenegrimaud.com - Robert Schultze/Mat Hennek

PRAHA V Praze vystoupí příští rok v dubnu slavná pianistka Héléne Grimaudová.

Klavírní recitál světoznámé pianistky Héléne Grimaudové se bude konat 20. dubna ve Španělském sále Pražského hradu v rámci předání Ceny Antonína Dvořáka.

Cena Antonína Dvořáka

Ocenění se již čtvrtým rokem předává v rámci slavnostního večera jedné z významných osobností, která se svým celoživotním dílem nebo uměleckými aktivitami zasloužila o propagaci české klasické hudby doma i v zahraničí. Uděluje i Akademie klasické hudby. Ocenění letos získala sopranistka Ludmila Dvořáková. Na letošním donátorském galakoncertu spojeném s předáním ceny se představil slavný čínský pianista Lang Lang.

Informoval o tom intendant festivalu Dvořákova Praha Vladimír Darjanin, který donátorskou akci ve prospěch hudební přehlídky pořádá. Festival Dvořákova Praha začne tuto sobotu a skončí 22. září.

Byl to začátek konce Pražského podzimu

Grimaudová patří k nejvýraznějším pianistkám současnosti a její nahrávky a koncerty jsou velmi žádány po celém světě. V Praze měla hrát již v roce 2007 na festivalu Pražský podzim. Těsně před generální zkouškou však zrušila své vystoupení kvůli nepřekonatelným výhradám k intonaci koncertního křídla a také neshodě s vedením festivalu.

K jejímu rozhodnutí nevystoupit se tenkrát přiklonila i drážďanská Staatskapelle, která ji měla doprovodit. Aféra tehdy značně poškodila mezinárodní pověst Pražského podzimu a prohloubila jeho vnitřní problémy, o dva roky později po 18 letech ukončil svoji činnost.

S Grimaudovou bude příští rok mimo jiné spolupracovat i Česká filharmonie, která s ní a houslistou Josefem Špačkem podnikne turné po Velké Británii.

ČTK, Lidovky.cz