7. listopadu 2011 22:44 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Miro Žbirka s orchestrem nadchnul Státní operu

Miro Žbirka se dočkal nadšených ovací vyprodané Státní opery  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miro Žbirka se dočkal nadšených ovací vyprodané Státní opery | foto: ČTK

PRAHA Nadšených ovací dlouho dopředu vyprodané Státní opery Praha se na závěr svého turné se symfonickým orchestrem Capella Istropolitana dočkal Miro Žbirka.

Žbirka zároveň pokřtil Symphonic Album, které nahrál s bratislavským symfonickým orchestrem a obsahuje Žbirkovy nejznámější skladby v nových, netradičních úpravách.

Všechny čtyři zastávky Symphonic Tour 2011, vedle Státní opery také v Janáčkově divadle v Brně, v plzeňské Synagoze, a ve Velkém sále Domu kultury v Ostravě se setkaly s velkým zájmem diváků.

Rozhovor Lidových novin

Osmapadesátiletý Žbirka zahájil koncert za doprovodu své popové kapely skladbou 22 dní. V dalším průběhu večera zavzpomínal na svou sólovou kariéru. Dobu, kdy působil jako člen skupiny Modus, připomněl písničkou Drahá. "Kdyby mě z Modusu nevyhodili, hrál bych tam možná dodnes," uvedl s úsměvem.

Nechyběla ani skladba Tvůj svět je můj, známá ze seriálu Ordinace v Růžové zahradě. "Často za mnou chodí, abych tuhle píseň zahrál. Obvykle mám připravenou výmluvu, že ji hrajeme jenom v úterý a ve čtvrtek, ale ve Státní opeře se vymlouvat nebudu," rozesmál přítomné Žbirka.

Kmotry nahrávky Symphonic Album se stali dirigent orchestru Capella Istropolitana Adrian Kokoš a hudební skladatel a aranžer Martin Hybler.

Skladby za doprovodu symfonického orchestru zazněly ve druhé části koncertu, kdy si nadšené publikum poslechlo nové verze hitů jako Balada o poľných vtákoch, Atlantída, Len s ňou, Deny či Čo bolí to prebolí.

"Filozofie toho alba je taková, že jsem se jako interpret přidal k symfonickému orchestru, a tomu jsou přizpůsobena i aranžmá skladeb," vysvětlil před časem Žbirka.

K symfonickému orchestru se ke konci koncertu připojila i Žbirkova kapela, pro kterou prý jeho syn vymyslel název Masakr.

Věčný fanoušek Beatles

Zpěvák a skladatel žijící řadu let v Praze se již tradičně vyznal ze své lásky ke skupině Beatles, tentokrát zařazením skladby Hey Jude, kterou obecenstvo přivítalo bouřlivým potleskem.

Turné se symfonickým orchestrem následovalo po loňském pokračování úspěšného akustického turné z roku 2009, na němž nabídl Žbirka mnoho hitů ze své dlouholeté kariéry i z aktuálního alba Empatia.

Žbirka začal zpívat koncem 60. let ve skupině Modus. Svůj první hit Zažni nahrál v roce 1977, o pět let později jako vůbec první slovenský zpěvák zvítězil v československé anketě populárních zpěváků Zlatý slavík. Na sólové dráze vydal dvě desítky alb, poslední nazvané Dúhy před čtyřmi lety.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz