15. září 2015 13:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Miro Žbirka si zahraje se symfoniky a dirigentem Liborem Peškem

Miro Žbirka na chodbě ve studiu v Abbey Road. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miro Žbirka na chodbě ve studiu v Abbey Road. | foto: Archiv Mira Žbirky

PRAHA Slovenského zpěváka Mira Žbirku čeká po premiéře muzikálu s jeho písněmi Atlantida a vydání alba Miro 5. listopadu v Praze koncert se symfonickým orchestrem s hostujícím dirigentem Liborem Peškem. Na podzim bude mít dvě neveřejná vystoupení v Praze a v Bratislavě s britskými hudebníky, kteří se podíleli na natáčení jeho nahrávky ve slavném londýnském studiu Abbey Road.

„Mám toho před sebou ještě stále mnoho, na co se těším. Je třeba si dávat nové mety, dokud budou nápady. Pro mě je velmi důležité zkoušet něco nového, jako bylo třeba natáčení alba v Abbey Road. Ale to vlastně nebyla práce, bylo to něco, kam chodím rád, i když to někdy bylo náročné, ale zároveň velmi příjemné,“ řekl dnes ČTK Žbirka.

Chystaný koncert s Liborem Peškem a Slovenskými symfoniky pod vedením Adriana Kokoše se uskuteční 5. listopadu ve Velkém sále pražské Lucerny. Vystoupení se uskuteční na podporu Nadačního fondu Janele zřízeného při Oddělení klinické hematologie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. „Musím se na to pořádně připravit, už jenom proto, že pan Pešek je člověk, kterého si mimořádně vážím. On se umí krásně vyjádřit i k té hudební oblasti, ze které pocházím já, takže jsem s ním hovořil i na téma Beatles,“ uvedl Žbirka.

Nahrávka Miro, která existuje i v podobě vinylu, vznikla v angličtině i ve slovenštině ve Studiu 2 v Abbey Road díky Žbirkově přátelství s tamním producentem Robem Cassem, který stojí také za písní k filmu Fair Play. Anglických textů se ujal dvorní textař kapely Cream Pete Brown, na slovenské části alba si napsal texty Žbirka sám a dva mu otextoval jeho dlouholetý spolupracovník Kamil Peteraj. Na bicí ve studiové skupině hraje Frank Tontoh, jenž působil v kapele Amy Winehouseové a na skladbě Let Me Down Real Slow se podílel podílel slavný hudebník Manfred Mann.

Někteří ze Žbirkových spolupracovníků budou na podzim hrát na speciálních vystoupeních pro uzavřenou společnost v Praze a v Bratislavě. Turné k novému albu, z něhož již vzešel rádiový hit Prišla z Londýna, chystá Žbirka na příští rok. „Zazní na něm hity i písničky z nového alba. Přicházet s nějakými novinkami není nic jednoduchého. Jsem rád, když mi publikum tleská za Atlantidu, ale když mi tleskají za Fair Play, je to i po těch letech strašně příjemný pocit,“ podotkl.

Slovenský zpěvák a skladatel Miro Žbirka začal zpívat koncem 60. let ve skupině Modus. V roce 1982 jako první slovenský zpěvák zvítězil v československé anketě Zlatý slavík. Na sólové dráze vydal přes dvě desítky studiových alb.

ČTK