27. srpna 2012 9:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Mladí čtenáři přispěli na rekonstrukci centra pro děti s autismem

Žáci 5. třídy Základní školy Ostrov nad Oslavou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žáci 5. třídy Základní školy Ostrov nad Oslavou. | foto: www.ctenipomaha.cz

Děti zapojené do projektu Čtení pomáhá načetly 100 tisíc korun na rekonstrukci prostor Zájmového integračního centra pro děti s autismem (ZAJÍC). Centrum ZAJÍC, které vzniká v Praze 9, chce nemocným dětem a jejich rodinám pomáhat.

Autismus je závažné postižení dětského mentálního vývoje. Děti s poruchou autistického spektra (PAS) vnímají svět jinak. Neumí například projevit radost a obejmout rodiče jako jejich vrstevníci. Na pískovišti namísto toho, aby dělaly bábovky z písku, přesýpají písek z kyblíčku do kyblíčku a pozorují padající zrníčka. Pro jejich rodiče je to velmi těžké.

Rodiče dětí s PAS budou mít v Centru ZAJÍC možnost se scházet a povídat si o tom, jak se s jinakostí svých dětí vyrovnávají. Centrum dětem s autismem nabídne nejen nejrůznější zájmové kroužky, jako je např. keramika, cvičení, terapie hudbou nebo canisterapie, ale i odpolední programy, do kterých se budou moci zapojit spolu se zdravými sourozenci.

V současnosti je projekt ZAJÍC v přípravné fázi. Od městské části Praha 9 má pronajaty prostory, kde by toto centrum mělo vzniknout. Prostory však zatím neodpovídají provozu centra pro děti a je nutná celková rekonstrukce, k níž pomůže částka z projektu Čtení pomáhá.

Děti mohou aktuálně přečtením knih přispívat dalším projektům: Adélce na nový terénní vozík, na dopravu dětí se zdravotním postižením do školy a na kroužky nebo na zakoupení herního vybavení pro děti s onkologickým onemocněním. Přehled všech charit je k dispozici na stránkách Čtení pomáhá www.ctenipomaha.cz.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!