Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Moje další kniha bude i o Česku, říká oceňovaná australská spisovatelka

Australská spisovatelka Favel Parrettová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Australská spisovatelka Favel Parrettová. | foto: Archiv Favel Parrettové.

V Česku vyšla začátkem března u nakladatelství Práh kniha Až přijde noc oceňované autorky Favel Parrettové. Jde o její první knihu přeloženou do češtiny. Při jejím psaní strávila několik měsíců na Antarktidě a sbírala materiál. V rozhovoru promluvila i o svých českých předcích.

Až přijde noc. Působivý a skvěle odvyprávěný příběh o těch životních okamžicích, které nás změní, a o těch, které nás spasí. Po útěku z pevniny se měl jejich život obrátit k lepšímu. Ale Isle a jejímu bratrovi připadá, že vším prosakuje matčin smutek a studená, vlhká šeď hobartských kamenných ulic. Potom, jednou ráno, spatří Isla červenou loď Nella Dan. Ta barva jí rozzáří celý den. A když se námořník z té lodi spřátelí s její matkou, začne jim všem vyprávět své příhody - z Antarktidy, z rodného Dánska, ze života na lodi. Jako buřňáci černobílí, kteří snášejí drsné podmínky na nejchladnějším místě planety, se tahle osamělá dívenka z konce světa dozvídá, že může jet kamkoliv, být kýmkoliv. Ale stejně tak poznává, že stejně snadno to všechno může ztratit. Dvě dlouhá léta převrátí Isle život naruby. (oficiální text distributora)

Favel Parrettová - Až přijde noc.

Favel Parrettová - Až přijde noc.

Lidovky: Před psaním knihy Až přijde noc jste strávila několik měsíců na Antarktidě. Proč?

Měla jsem to štěstí, že jsem od Antarktické umělecké společnosti (Antarctic Arts Fellowship) vyhrála možnost cestovat lodí z Austrálie až do Casey Station, australské základny na Antarktidě. Kdyby se to nestalo, nikdy bych knihu nenapsala. Lodě hrají v příběhu ústřední roli a já je zbožňuji. Posléze jsem se zeptala, jestli bych nemohla nějak vypomáhat. Pak jsem každý musela stávat v pět ráno a vytírat podlahu. Do deníku jsem si jednoho večera napsala „až přijde noc“ (when the night comes). Už ani nevím, jak to vzniklo, ale později mi došlo, že je to perfektní název pro knihu, kterou zrovna v tu dobu píšu.

Lidovky: Z toho, jak citlivě je kniha napsaná, by se dalo usuzovat, že vycházíte ze svých dětských vzpomínek

To je pravda. Vyrůstala jsem v australském Hobartu a jasně si pamatuji i na loď Nella Dan. Vycházím ze svých vzpomínek, ale v průběhu psaní si postavy začnou žít vlastním životem. Když dopíšu, tak už to nejsou části mých vzpomínek, ale samostatné charaktery.

Lidovky: Takže která postava se vám psala nejlépe?

Ne postava, ale samotná loď Nella Dan. Jako dítě jsem při uklízení nalezla právě fotku této lodi. Pamatuji si, že jsem o ní chtěla vědět úplně vše. Do knihy Až přijde noc bylo důležité zachytit ji v celé její kráse. Hodně jsem se vyptávala, hledala záznamy. Když kniha vyšla, tak mě kontaktovala spousta lidí, co na té lodi třeba někdy sloužila. Došlo mi, jak je ta loď důležitá.

Lidovky: Četl jsem, že jste nikdy netoužila stát se spisovatelkou. Co vás nakonec přesvědčilo?

Až do svých třiceti jsem zkoušela různá povolání a práce. Mnoho let jsem dělala pošťačku, to mě bavilo. Časem se ale člověk začne ptát, jestli je to opravdu práce, kterou chce dělat celý život. Nakonec jsem k poštovskému řemeslu začala studovat psaní a editování na univerzitě. Jako teenagerku mě psaní bavilo, tak jsem chtěla zkusit, co s tím dovedu.

Lidovky: Vaši předkové jsou Češi, že?

Ano, moje babička byla Češka. Vím, že by byla pyšná na to, že moje kniha právě vyšla v jejím jazyce. Někteří moji příbuzní pracovali v Černém divadlu Jiřího Srnce. Měla jsem to štěstí je vidět, když v rámci světového turné zavítali do Austrálie v letech 1976, 1982 a 1986.

Lidovky: Máte teď něco rozepsané?

Píšu román, který bude mít silné vazby na Českou republiku, i když se odehrává v Austrálii. Zpravidla nikdy nevím, jak bude příběh celý vypadat, než ho dopíšu. Jsem si ale jistá, že tohle zasazení mu zůstane.

Favel Parrettová
Až přijde noc


Nakladatelství Práh

Počet stran: 228

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?