Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Moravané seděli. Ukázali Londýnu 'běžný život'

Kultura

  12:30
LONDÝN - Česká výtvarnice Kateřina Šedá chtěla obyvatelům Bedřichovic u Brna ukázat jejich vesnici v jiném světle a umožnit jim, aby spolu strávili víc času. Přivezla proto 80 z nich do Londýna, kde v sobotu u známé galerie Tate Modern uspořádala performanci, během níž bedřichovičtí všeho věku dělají od rána to samé, co doma.

Výtvarníci ve městě foto: ČTK

Projektu nazvaného Od nevidím do nevidím (From Morning Till Night) se účastní také 80 britských profesionálních a amatérských výtvarníků. Šedá je první českou umělkyní, která dostala příležitost vytvořit pro prestižní galerii samostatný projekt tohoto rozsahu.

Před Tate Modern pomyslně vytyčila hranice vsi, kde rozmístila účastníky akce. Od východu slunce ve čtvrt na sedm ráno bedřichovičtí dělali to, co doma - pili kávu, děti stavěly před budovou galerie bunkr z papírových krabic, ženy zametaly známý most Millenium Bridge vedoucí ke galerii.

Střediskem akce i pomyslných Bedřichovic, které sahají skoro až ke katedrále sv. Pavla, je velšský kostel sv. Beneta, kde si dopoledne někteří zazpívali a pak uspořádali hodinu češtiny pro místní zájemce. Další hráli před kostelem karty.

"Jde to skvěle. Ráno se začalo uklízet, hasiči vytáhli hadice, rybáři šli na ryby, děti postavily bunkr. Někteří lidé s kufrem si začali hledat svoje domy, opraváři začali chodit po vesnici a opravovat. Vesnice začala ožívat," řekla Kateřina Šedá.

S podobnými projekty, jichž se účastnili lidé z jiných komunit, na sebe Šedá upozornila už v minulosti. Tentokrát především chtěla ukázat lidem z Bedřichovic jejich vesnici v novém světle.

ÚSPĚCHY AUTORKY

Třiatřicetiletá Kateřina Šedá již v Británii představila v posledních letech řadu projektů, na nichž se jako dnes obvykle podílejí obyvatelé jedné lokality. Naposledy v červnu v londýnské galerii Cubitt vystavila čtvrtou fázi projektu Nedá se svítit, ve kterém se zaměřila na Nošovice, kde v centru vyrostla automobilka Hyundai. Letos na jaře vystavovala v galerii Millenium v Sheffieldu novou práci Profil Líšně.

"Chtěla jsem, aby ji uviděli úplně jinak a aby v ní měli chuť trávit co nejvíc času. Normálně to tak není, protože ráno odjedou do města do práce a vrátí se až večer a přes den se vůbec nevidí. Chtěla jsem, aby se přes celý den ve vesnici viděli a zároveň se nemuseli vracet z města z práce," líčila své záměry Šedá.

"Tak jsem ta dvě místa spojila v jedno a Bedřichovice jsem převezla do Londýna. Chtěla jsem také, aby lidé viděli v jiném světle nejen vesnici, ale i sebe navzájem," dodala.

Nápad zjevně bedřichovické zaujal. "Je to zajímavý projekt. Jsme tu všichni dohromady, celé Bedřichovice a vídáme se. U nás na vesnici se takhle často nepotkáváme," řekla devatenáctiletá Veronika Hrubá, která hrála na trávníku před Tate Modern s kamarádkou stolní tenis. O kus dál hráli bedřichovičtí mladíci fotbal.

ČTĚTE VÍCE:

Součástí performance je 80 místních výtvarníků, kteří jsou rozesazeni na pomyslných hranicích Bedřichovic před Tate Modern a kreslí vesnici podle fotografií. "Chtěla jsem, aby uviděli nějakou vesnici skrz město a aby současně uviděli město z jiné perspektivy," dodala Šedá.

"Kolemjdoucí si asi myslí, že jsme se asi zbláznili," smála se. "Každý kreslí úplně něco jiného, než co je před ním. Stojí na katastrálních hranicích vesnice a kreslí pohled do vesnice. Přitom stojí v Londýně a dívá se do Londýna. To publikum pak znejistí," prohlásila.

Podle šéfredaktora časopisu Art & Antiques Jana Skřivánka je velkým úspěchem, že Tate Modern oslovila českého výtvarníka. "Zatím byl v Tate Modern jen Jiří Kovanda před pár lety, ale to šlo o menší, v podstatě skupinový projekt," řekl Skřivánek.

Autoři: ,