12. prosince 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Moskva se zakázaného baletu o gayovi nakonec dočkala. Režisér strávil premiéru ve vězení

Ruský baletní mistr Rudolf Nurejev. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský baletní mistr Rudolf Nurejev. | foto: wikimedia commons

V sobotu měl v Moskvě premiéru balet o Rudolfu Nurejevovi, slavném homosexuálním tanečníkovi. Cesta k premiéře ale nebyla jednoduchá. Inscenaci koncem července Kreml zakázal den před první plánovanou premiérou. Režisér Kirill Serebrenikov byl navíc v srpnu zatčen za údajnou zpronevěru.

Prkna Velkého divadla (Bolšoj Těatr) v Moskvě zažila v sobotu premiéru baletu na motivy životních osudů Rudolfa Nurejeva, baletního velmistra. Divadlo do představení nasadilo své nejlepší tanečníky a v publiku byla řada významných ruských osobností. Zdánlivě normální premiéra ale běžnou záležitostí úplně nebyla.

Kirill Serebrenikov, vedoucí baletní sekce Velkého divadla a autor inscenace, na premiéře přítomen být nemohl. Koncem srpna ho zatkla policie za údajnou zpronevěru státních peněz určených na kulturu (68 milionů rublů, téměř 25 milionů korun). Režisér byl zavřen do domácího vězení. Jeho zatčení v srpnu rozpoutalo vlny protestů a strach ruské umělecké komunity z dalšího zatýkání. Mnozí za událostí viděli snahu Kremlu Serebrenikova odstranit z cesty. Jeho balet o Nurejevovi totiž vzbuzoval od počátku značné kontroverze.

Rudolf Nurejev byl ruský baletní mistr z Petrohradu. V roce 1961 emigroval do USA a v roce 1993 zemřel na AIDS. Problém byl v tom, že Nurejev byl homosexuál. V Rusku existuje zákon zakazující jakoukoliv homosexuální propagandu.

Balet měl mít původně premiéru již 9. července 2017. Den předtím byla premiéra zrušena. Zákaz přišel přímo od Vladimira Medinského, ruského ministra kultury. Na sociální sítí Facebook se objevila rozmazaná fotka, na které Kirill Serebrenikov smutnou novinku oznamuje hercům po generální zkoušce 8. července. Následně byl 22. srpna Serebrenikov zatčen a zavřen do domácího vězení.

Inscenace se nakonec své premiéry dočkala. Podle ohlasů v ní tvůrci zobrazili Nurejevovu homosexualitu a cenzury se dočkal akorát plakát lákající na představení, který původně ukazoval nahého Nurejeva. Serebrenikov požádal skrze svého právníka o možnost zúčastnit se v divadle posledních zkoušek, ale jeho žádost byla zamítnuta.

Samotné Velké divadlo má za sebou hned několik velkých skandálů. V roce 2011 promluvila primabalerína Anastasia Volochková o tom, že je divadlo jako „velký nevěstinec.“ Tanečnice údajně dostávaly role podle toho, jestli chodily na večírky pořádané vedením divadla. V lednu 2013 zaútočil tanečník souboru kyselinou na uměleckého ředitele Velkého divadla Sergeje Filina. Ten kvůli útoku přišel o zrak. V roce 2014 přišel německý deník Der Spiegel s tím, že Velké divadlo prodává část lístků přímo ruské mafii, čímž si zajišťuje její přízeň. Mafie následně vstupenky rozprodávala vysoko nad cenou.

Najdete na Lidovky.cz