20. března 2019 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Může voják začít znovu? Snímek Veterán je novým projektem tandemu Hřebejk a Epstein

Milan Ondrík jako veterán. Natáčení filmu Veterán (2019). Režie: Jan Hřebejk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Ondrík jako veterán. Natáčení filmu Veterán (2019). Režie: Jan Hřebejk. | foto: ČT - Tomáš Škoda

Režisér Jan Hřebejk začal v Brně natáčet nový film Veterán, ve kterém se žoldák snaží normálně žít i mimo bitevní pole. Romantické drama štáb natáčí v Brně. Scénář napsal podle své stejnojmenné divadelní hry Marek Epstein.

Komorní drama o svědomí, starých vinách a odpuštění vypráví příběh Martina Illése, který se po 20 letech v legii vrací domů a v maloměstském prostředí se setkává s intrikami. Představitelem hlavního hrdiny je slovenský herec Milan Ondrík, jeho filmovou partnerku Sáru ztvární Marie Poulová.

Foto z natáčení. Natáčení filmu Veterán (2019). Režie: Jan Hřebejk.
Foto z natáčení. Natáčení filmu Veterán (2019). Režie: Jan Hřebejk.

„Zahrát si drsného chlapa s pohnutým osudem byl můj herecký sen. Během natáčení postavu ještě víc poznávám a zjišťuji, že existuje mnoho způsobů, jak ji ztvárnit,“ řekl Ondrík. Ve vedlejších rolích se diváci mohou těšit na Pavla Kříže, Jana Kolaříka nebo Alenu Antalovou. Hudbu k filmu složí Martin Kyšperský ze skupiny Květy.

Tvůrci si pro natáčení vybrali Brno, protože je středně velkým městem s rušnými ulicemi, ale zároveň není problém najít tichá zákoutí. Herci si zahráli na třídě Kapitána Jaroše nebo v klubu Metro. Natáčí se i v okolí Brna, například dnes v soukromé vile v Ochozu. V krajském městě a okolí se bude natáčet v březnu a dubnu, v plánu je 23 natáčecích dnů.

„Film by měl být zajímavý svou atmosférou, pojetím a charakterem hlavního hrdiny, který je nejednoznačnou postavou a divák na něj může pohlížet různě. Důležité jsou vztahy a setkání s jeho filmovou partnerkou, do které se zamiluje. Není to ale klasický romantický film,“ řekl dramaturg Ivo Cicvárek.

Námět na film měl scenárista Marek Epstein v hlavě dlouho, inspiroval ho román Martin Eden od Jacka Londona. Téma Epstein zpracoval i jako divadelní hru v pražském divadle Rokoko, premiéru měla v roce 2014.

Filmový a divadelní režisér Hřebejk má na kontě úspěšné filmy jako Pelíšky nebo Pupendo. Scenárista Epstein spolupracoval s režisérem Jiřím Strachem na pohádce Šťastný smolař a Anděl Páně 2. Napsal také scénáře k filmům Václav nebo Roming.

Veterán

námět a scénář: Marek Epstein 
režie: Jan Hřebejk 
dramaturgie: Ivo Cicvárek
hlavní kamera: Martin Šec
hudba: Martin Kyšperksý
hrají: Milan Ondrík, Marie Poulová, Alena Antalová, Pavel Kříž, Jan Kolařík, Matouš Rajmont, John Bok, Éva Bandor, Vincent Navrátil a další

ČTK, Lidovky.cz

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…