25. prosince 2013 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Muzeum rekordů v Pelhřimově vystavuje unikátní tisky Bible kralické

Originál Bible kralické, z výstavy  v Kralicích nad Oslavou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Originál Bible kralické, z výstavy v Kralicích nad Oslavou. | foto: LN - Petr Lemberk

PELHŘIMOV Expozice Zlaté české ručičky Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově nabízí do 5. ledna 2014 ojedinělou příležitost prohlédnout si zblízka unikátní výtisky několika biblí. Nejvzácnějšími exponáty jsou originál šestého dílu Bible kralické z roku 1601 a originál Bible kralické z roku 1613.

Výjimečná výstava je současně připomínkou letošního 400. výročí posledního předbělohorského vydání Bible kralické, jedné z nejvýznamnějších českých literárních památek. "Bible kralická byla prvním českým překladem bible z původních biblických jazyků - hebrejštiny, aramejštiny a řečtiny. Byli jsme teprve pátým národem na světě, které měl bibli přeloženou z původních jazyků," řekl teolog a sběratel biblí Vladislav Donát z Biblického teologického semináře, jenž knihy muzeu zapůjčil. Obou nejvzácnějších vystavených výtisků se podle něj na světě vyskytuje pouze několik stovek, většina skončila v soukromých sbírkách.

Každý dochovaný původní výtisk je velikou vzácností

Po bitvě na Bílé hoře byly tyto bible vyhledávány, páleny a jejich držitelé trestáni. "Každý dochovaný původní výtisk je tedy velikou vzácností," řekl Donát, jenž má ve sbírce přes dvě stovky biblí mnoha druhů a velikostí. Bible byly letos na podzim vystaveny v pelhřimovské městské knihovně. Lidé v Muzeu rekordů uvidí také Bibli prešpurskou, evangelickou Postilu, Svatováclavskou bibli, několik kancionálů a dalších výtisků.

První vydání Bible kralické vyšlo v šesti svazcích, v jednosvazkovém vydání vyšla Bible kralická poprvé v roce 1596. Letošní výročí připomnělo poslední předbělohorské vydání. V době rekatolizace spojovala Bible kralická rozptýlené skupiny českých a moravských exulantů i domácí tajné příznivce jiných církví než katolické.

V Kralicích nad Oslavou se oslavy 400. výročí posledního předbělohorského vydání Bible kralické uskutečnily v polovině září. V tamní škole byly otevřeny výstavy přibližující mimo jiné moravské nekatolické památky. Doprovodný program nabídl téměř čtyři desítky akcí, kterých se zúčastnilo kolem 3000 návštěvníků.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!