29. června 2012 13:20 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Moravské muzeum vystaví neznámého Buriana

Dosud neznámá studie k obrazu neolitické vesnice od Zdeňka Buriana | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dosud neznámá studie k obrazu neolitické vesnice od Zdeňka Buriana | foto: ČTK

BRNO Moravské zemské muzeum ve svém pavilonu Anthropos vystaví dosud neznámou studii k proslulému obrazu Zdeňka Buriana Neolitičtí zemědělci z roku 1951.

Zdeněk Burian vytvořil v letech 1950 a 1951 pro nakladatelství Komenium řadu rekonstrukcí scén ze života pravěkých lidí. Zatímco kopie visí v podobě nástěnných tabulí v každé starší škole, originály jsou vystaveny v zoo Dvůr Králové nad Labem. Podle odborníků se ale dosud nevědělo, že by k těmto olejům existovaly studie nebo dokonce signované akvarely s propracovanými detaily.

Podrobnější zkoumání překvapí

Nově vystavená studie k obrazu neolitické vesnice představuje na první pohled klasickou neolitickou idylu. Z nízkých domků se vine kouř, skupinky lidí se věnují sklizni obilí a drcení zrna. "Při podrobnějším zkoumání nás však překvapí dělba práce, která našim představám o neolitu odpovídá jen velmi málo. Zemědělským pracím se tady zjevně věnují hlavně muži, stejně jako mletí obilí. Místo muže v popředí kráčejícího se sekerou nás tu překvapí žena s nástrojem na opracování dřeva," řekla mluvčí muzea Eva Pánková.

Muzeum akvarel koupilo do svých sbírek a vystaví jej ve svém pavilonu v Brně-Pisárkách. "U archeologů i pouhých obdivovatelů Burianova díla vyvolává otázku, zda existují skici i k ostatním obrazům pro Komenium. I proto bychom rádi oslovili návštěvníky, zda-li se s něčím podobným nesetkali," dodala Pánková.

Muzeum vlastní nejrozsáhlejší sbírku Burianových děl. Tvoří ji přes 200 olejů.

ČTK