1. dubna 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

A kolik kamarádů umřelo tobě? Jak se žije motorkářům, ukáží Kmeny

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Kmeny: Motorkáři (režie: Pavel Abrahám) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kmeny: Motorkáři (režie: Pavel Abrahám) | foto: Česká televize/ Karel Cudlín

Harleyáři, kaskadéři, ženská formace či závodníci. Milovníci motorek jsou dalším kmenem, který uvádí Česká televize v rámci stejnojmenného cyklu. Režisér Pavel Abrahám se ve svém portrétu soustředil na zkoumání různých znaků motorkářské subkultury, jako je odvaha, vášeň, ale třeba i zručnost, a hledal, co odlišné typy motorkářů propojuje. Podívejte se na ukázku.

Lidovky.cz: Byl jste vy sám někdy součástí nějaké subkultury, „kmene“?
Pavel Abrahám: Byl jsem asi součástí vícero kmenů a to paralelně. V 90. letech ještě nebyly subkulturní proudy tak přísně vymezené. Dalo by se říci, že se spíš překrývaly. Například jezdit na skateboardu tak trochu automaticky předpokládalo, že se občas člověk octne na nějaké antifa demonstraci, večer zajde na streight edge koncert a něco ještě mezitím potaguje. Ze všeho nejvíce mě však asi pohltili graffiti. Možnost tvarovat monumentální typografii komponovanou ve veřejném prostoru mi dlouhá léta poskytovala velké výtvarné potěšení. Myslím, že tahle aktvita předznamenala moje studia na UMPRUM.

Kmeny: Motorkáři (režie: Pavel Abrahám)

Kmeny: Motorkáři (režie: Pavel Abrahám)

Lidovky.cz: V čem je vám nejvíc blízké téma motorkářství?
Na první dobrou asi v ničem, což mi ovšem přijde jako zajímavé východisko. Zpracovávat téma, o kterém vím z počátku jen velice málo, předpokládá proces, během něhož se budu jednak dozvídat něco nového, a také se mohu nechat překvapit. Dále mi takové východisko umožňuje odstup, neboli možnost vidět zpracovávanou látku z povzdálí, nahlížet na ní reflexivně. Kontakt pak získám během procesu vzniku filmu. A právě dobrý balanc mezi odstupem a kontaktem ke zpracovávanému tématu je pro film klíčový.

Lidovky.cz: Jak dlouho trvala příprava - lokace, hledání postav - a jak dlouho samotné natáčení?
Pro film bylo dobré, že nevznikal pod časovým tlakem, jak tomu často bývá. Od prvních obhlídek a hledání konceptu filmu, až po první natáčení uběhlo několik měsíců. Samotnému natáčení jsme pak věnovali zhruba pět plnotučných natáčecích dnů. Střih pak vyžadoval cca čtrnáct intenzivních dnů. Pak je tu obrazová a zvuková postrpodukce.

Lidovky.cz: Na jaký největší problém jste během příprav a natáčení narazil?

Díl Motorkáři sebou nějaký zásadní problém nenesl. Naopak jsem byl příjemně překvapen otevřeností a vřelostí většiny motorkářských kmenů.

Lidovky.cz: Proč jste si vybral zrovna tyto hlavní aktéry filmy?
Postavy pro tento film jsem vybíral formou jakéhosi streetcastingu. Částečně na doporučení a částečně podle dostupných informací, jsem objížděl různé motorkářské srazy a nedělní meetingy. Pak se už člověk řídí intuicí. Hledá postavy výřečné, charismatické, nebojácné, atd.

Kmeny: Motorkáři (režie: Pavel Abrahám)

Kmeny: Motorkáři (režie: Pavel Abrahám)

Epizodu Motorkáři z cyklu Kmeny vysílá ČT dnes ve 22.00.

Lidovky.cz
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz