1. prosince 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Muzikanti zavzpomínají na Sennewalda. V místech, kde ještě žádná západní kapela nehrála

Mirko Sennewald | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirko Sennewald | foto: Amac Garbe

Praha V sobotu 9. prosince se uskuteční v klubu Mondfisch v drážďanském centru kulturního a společenského života čtvrti Neustadt vzpomínkový večer na počest Mirko Sennewalda, který se zasloužil o bohatou kulturní výměnu mezi Čechy a Němci. Zemřel po dlouhé nemoci 12. listopadu ve svých 43 letech.

Blízký vztah k Čechům si Mirko vybudoval během svých studií politologie v Praze ke konci 90. let. Od roku 1999 se systematicky věnoval propagaci současné východoevropské hudby a kultury v zemích bývalého východního Německa a budování kulturních vztahů. Na základě výsledků a kvality odvedené práce obdržel v roce 2015 a 2017 několik ocenění od soukromých nadací i svobodného státu Sasko.

V rámci své pořadatelské činnosti Mirko Sennewald organizoval koncerty českých kapel, jako jsou či byli Vanessa, Moimir Papalescu and The Nihilists, Tleskač, Filip Topol, MCH Band, Plexis, The Chancers, Khoiba, Prague Conspiracy a řada dalších včetně Phila Shoenfelta, který na vzpomínkovém večeru bude vystupovat.

V Drážďanech vznikla díky Sennewaldovi akce Pragomania, která je dnes již etablovanou součástí českých kulturních dnů v Sasku doplňující oficiální program o zástupce současné české klubové scény.

Mirko Sennewald s kolegy založil a dlouhá léta vedl neziskové sdružení Kultur Aktiv e.V., které je německým partnerem pražského plujícího kulturního centra Cargo Gallery. V minulosti Kultur Aktiv e.V. spolupracoval dále například s festivalem United Islands.

V roce 2009 s velkým mediálním ohlasem inicioval a spoluorganizoval vzpomínkovou akci k 20. výročí vypravení vlaků svobody Zug der Freiheit, které vezly na 4 500 německých uprchlíků pobývajících na pražské západoněmecké ambasádě do západního Německa. K zajištění plynulého průjezdu těchto vlaků územím tehdejší NDR musela tamní komunistická moc nasadit vedle policie a tajné policie Stasi i armádu, byť oficiálně žádné podobné vlaky přes NDR nikdy neprojely.

Za svého života se Mirko Sennewald věnoval navazování dialogu mezi zeměmi bývalého východního bloku včetně Ruska s Německem. Inicioval řadu projektů a koncertů v místech, „kde ještě nikdy žádná západní kapela nevystoupila“. Tato místa se rozprostírala od Sibiře, přes Kavkaz a Bělorusko po odlehlé části Balkánu.

obzOndřej Bezr

Najdete na Lidovky.cz