29. května 2017 14:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Mužům vstup zakázán!‘ Kina na komiksovou Wonder Woman pouští jen ženy

Snímek Wonder Woman (2017). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek Wonder Woman (2017). | foto: Warner Bros

Některá americká kina pořádají vybraná promítání nového snímku Wonder Woman (česká premiéra 1. června) jen pro ženy. K projektu se přidávají i další kinosály. Diváci na sociálních sítích přitom mluví o genderové diskriminaci, ale lístky na tato představení se i přesto rychle vyprodávají.

Ve filmu podle komiksové předlohy studia DC amazonská princezna Diana (Gal Gadot) projde těžkým bojovým výcvikem a stane se nenahraditelnou součástí svého kmene, který žije odděleně od okolního světa. Jednoho dne ale v oblasti havaruje válečný pilot a Amazonkám poví o strašlivém konfliktu, který se ve světě rozhořel. Diana se následně vydává do bitevní vřavy najít svůj úděl. Vybere si přezdívku Wonder Woman.

Snímek Wonder Woman (2017).
Snímek Wonder Woman (2017).

Film nepochybně zobrazuje silnou, emancipovanou ženu a dost možná nejslavnější komiksovou hrdinku. Toho se chytily americké feministky (herečka Gal Gadot navíc v rozhovoru pro Entertainment Weekly nadšeně prozradila, že sama postava Diany je zarytá feministka). „Omlouváme se, pánové, ale přijímáme svou ženskou sílu. Na několik speciálních promítání je mužům vstup zakázán,“ uvádí se na webových stránkách kina Alamo Downtown Brooklyn. Do akce se zapojila kina v Austinu, Texasu, New Yorku a právě v Brooklynu. Jejich počet ale stále roste a lístky na čistě ženská promítání se rychle vyprodávají.


Ne všichni ale s nápadem souhlasí. „Podle všeho je rovnost mezi pohlavími (gender equality) věcí relativní. Co uspořádat promítání jen pro muže? Není tohle ta rovnost?,“ píše se v komentářích na facebookovém profilu brooklynského kina. Kino v New Yorku se na obranu zaštítilo dobrými úmysly - na svém Twitteru zveřejnilo, že veškerý výtěžek ze speciálních promítání půjde na Fond plánovaného rodičovství (PPFA), jemuž chtějí republikánští politici omezit financování. Zároveň kina umožní vstup všem osobám, které se jako ženy identifikují, což jen dále přiživuje různé genderové debaty.

25.května 2017 v 22:17, příspěvek archivován: 29.května 2017 v 10:44

We're proud to be hosting #WonderWoman screenings for women ONLY (incl our staff) w/ all proceeds going to @PPFA! : https://t.co/ILueTsJH6R https://t.co/LmmgAnmBcg