13. srpna 2019 15:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Myšlenky vedoucí i k diktatuře. Manifest komunistické strany se dočkal komiksové podoby

Digitalizovaný Marx. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Digitalizovaný Marx. | foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

Manifest komunistické strany od Karla Marxe a Friedricha Engelse, jejichž myšlenky položily základy komunistických diktatur, se dočkal komiksové podoby. Dílo kreslíře britského levicového deníku The Guardian Martina Rowsona vyjde v českém překladu Ladislava Štolla a Viktora Janiše. V prodeji bude od 6. září.

Britský redakční karikaturista a spisovatel Rowson se snaží vykreslit rozpor mezi zrůdností ideologií, které myšlenky Komunistického manifestu přebíraly, a reálnou podstatou myšlenek především Marxe. Rowson, kterému byl v roce 2006 udělen čestný doktorát na Westminsterské univerzitě v Londýně, nabízí moderní pohled na dílo, které „nemusí člověk milovat, ale měl by jej znát“. V manifestu, který začíná větou „Evropou obchází strašidlo - strašidlo komunismu“, ani ne třicetiletí němečtí filozofové vyzvali k násilnému svržení kapitalismu dělnickou třídou, nastolení beztřídní společnosti (komunismu) či zrušení soukromého vlastnictví. Autoři zaujali zejména svou radikálností a na jejich - pro někoho lákavé - recepty na vyřešení hlavních neduhů světa začalo slyšet víc a víc lidí.

Manifest komunistické strany vznikl 21. února 1848 v Londýně na základě žádosti Svazu komunistů jako první vědecký program mezinárodního dělnického hnutí. Autory brožury o 23 stránkách rozdělené do čtyř částí byli němečtí filozofové Marx a Engels. Je plný radikálních výzev: „zánik buržoazie i vítězství proletariátu jsou nevyhnutelné“, „nejbližší cíl komunistů je svržení panství buržoazie, vydobytí politické moci proletariátem“, „komunisté mohou shrnout svou teorii v jedinou větu: zrušení soukromého vlastnictví“, „komunistická revoluce je nejradikálnějším rozchodem s tradičními vlastnickými vztahy“, „zanikne buržoazní rodina“, „všechny výrobní nástroje se soustředí v rukou státu“ či „pozemkový majetek se vyvlastní“. Právě radikálnost a výzvy ke svržení kapitalismu ozbrojenou revolucí bývají autorům manifestu nejvíce vyčítány.

„V době, kdy pouhých několik desítek lidí má stejný majetek jako polovina lidstva dohromady, se však Marxovi nedá upřít ani velká míra vizionářství,“ podotkli ke komiksové podobě manifestu zástupci vydavatelství Práh.

Komiks o Marxovi v podobě animovaného seriálu Vůdce nabídl na začátku tohoto roku také největší čínský streamingový server Bilibili. Hlavní postava má ale podle CNN jen málo společného s vousatým německým filozofem. V komiksu „se mladí čtenáři dozvědí, že Marx nebyl jen velký myslitel, jak vědí z učebnic, ale také zapálený, romantický a rebelující teenager“, uvedl v čínském vládním listu The Global Times autor komiksu Wu Jün-čchin. Děj se odehrává v letech 1818 až 1883 a zahrnuje i období, kdy Marx vydal Komunistický manifest, Osmnáctý brumaire Ludvíka Bonaparta a první svazek Kapitálu.

Komiks je mezi českými čtenáři stále populárnější. Úspěch měl například Sál komiksů otevřený na loňském festivalu Svět knihy Praha. V červnu v Praze vznikla Česká akademie komiksu.

jir snm

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz