19. prosince 2016 10:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Na Berlinale bude soutěžit detektivka od Agnieszky Holland, na níž se podíleli i Češi

Agnieszka Mandat a Miroslav Krobot v hlavních rolích filmu Agnieszky Holland... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Agnieszka Mandat a Miroslav Krobot v hlavních rolích filmu Agnieszky Holland... | foto: Cinemart

Na 67. ročníku prestižního filmového festivalu Berlinale bude soutěžit také snímek polské režisérky Agnieszky Holland, natočený s českou koprodukční účastí. Jednu z hlavních rolí ztvárnil Miroslav Krobot. Organizátoři festivalu, který bude zahájen 9. února, zatím odtajnili jen část filmů zařazených do hlavní soutěžní sekce.

Snímek je natočen na motivy knižního morálního thrilleru ze současného česko-polského pohraničí, který vyšel v českém překladu pod názvem Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých. Autorkami scénáře k filmu jsou Agnieszka Holland společně se spisovatelkou Olgou Tokarczuk. Hlavní postavou příběhu je Janina, energická, notně excentrická učitelka angličtiny a milovnice zvířat v důchodovém věku. Děj se odehrává v malé osadě na česko-polském pohraničí, kde se v rychlém sledu stane několik záhadných vražd bez jasně vysvětlitelné logiky či motivu. Hrůza a zděšení z vražd zároveň kontrastují s nezájmem místních občanů, kterým nevadí masové vyvražďování divokých zvířat v právě probíhající lovecké sezóně.

Agnieszka Holland při natáčení filmu Přes kosti mrtvých.

Agnieszky Holland při natáčeí filmu Přes kosti mrtvých

„Je to detektivka, podobenství a zároveň hořký obraz našeho světa, kde jsou lidé i zvířata, staří i slabí, bezbranní vůči brutalitě a blbosti,“ říká o filmu Agnieszka Holland. „Bezbranní být nechtějí, takže příběh představuje takovou fantazii pomsty trochu jako v Tarantinových filmech. Zaujalo mě taky, že hrdinkou je žena mé generace. Je pošetilá a většina mých kamarádek je bláznivá, takže se s ní plně ztotožňuji. Zajímá mě styl příběhu, má v sobě českou citlivost a anarchizmus. Olga Tokarczuk - jako mnoho polských spisovatelů - je českou kulturou fascinována a v téhle knížce je to cítit,“ dodává.

Na scénáři filmu s Agnieszkou Holland spolupracoval scenárista Štěpán Hulík, střihačem filmu byl Pavel Hrdlička a jednu z důležitých rolí si ve filmu zahrál Miroslav Krobot - se všemi těmito lidmi si Agnieszka Holland vyzkoušela spolupráci již na oceňované minisérii Hořící keř. Několik natáčecích dní proběhlo také v českém pohraničí na Broumovsku. Konkrétně například závěrečná scéna filmu nebo scéna Svatohubertské mše v kostele Sv. Petra a Pavla v Broumově.

Agnieszka Holland: Přes kosti mrtvých

Agnieszka Holland: Přes kosti mrtvých

„Fakt, že příběh se odehrává v trojúhelníku - českém, polském a německém - mu dává zvláštní příchuť. Krajina je nostalgická a sensuální zároveň. Čechy se hrdinům jeví jako ráj, kde je všechno lepší a lidštější, říká Holland. Film bude podle ní zajímavý pro české diváky, možná víc než pro polské. “Spoustu věcí cítím stejně jako Češi a není náhodou, že jsem se do tohoto projektu zamilovala hned po dokončení Hořícího keře. A téma, které ztvárňujeme je univerzální. Představuji si, že jej pojednáme s humorem, který bude patrně v Česku srozumitelnější než v Polsku,“ dodává režisérka.

V Česku se vytvářely také vizuální efekty ve společnosti UPP a točily se zde záběry divoké zvěře, se kterými film intenzivně pracuje. Film byl podpořen Státním fondem kinematografie a koprodukovala ho Česká televize.

Do českých kin titul uvede distribuční společnost CinemArt 20. dubna 2017.

hepHedvika Petrželková