Diskuse k článku: Na realitu s dozimetrem. Úspěšná minisérie Černobyl je děsivě věrná skutečnosti

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 17
  • Poslední: 29.5. 2019 16:01
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
V. Novák 28.5.2019 16:39

Skuteční likvidátoři havárie se ovšem seriálu smějí - nebo se nad ním vztekají. To podle nátury.

Bylo to totiž skutečně natočeno podle zmiňované nobelistky a ne podle reality.

Vyříznutý kus Repinova obrazu "přemístěný" do Kremlu jen dokresluje, že si tvůrci představují reálie SSSR jak Hurvínek válku.

P. Chládek 28.5.2019 17:54

Skutečnost byla a je ještě horší, než se Novákovi kdy zdálo...

J. Sinnreich 28.5.2019 15:41

Proc se stavely (a stale pracuji) v Rusku grafitem moderovane reaktory? Jsou mnohem levnejsi nez VVR a take pro snaadnejsi vyrobu plutonia pouzitelneho pro nuklearni zbrane.

D. Gala 28.5.2019 12:49

Hrozil výbuch o síle 4 Megatun. Tak určitě.

J. Truestory 28.5.2019 13:49

D.Gala . Tak určitě.

V. Čermák 28.5.2019 15:53

Ano, to je také "zdramatizováno". Megatuny určitě ne. Zničení Evropy určitě také ne.

Ale hrozila parní exploze, která by opravdu rozmetala další porci radioaktivního materiálu do okolí. Do jak vzdáleného říct neumím, ale obecně byl hlavní problém hořící grafit, který generoval kouř, se kterým pak šly do vzduchu i radioaktivní látky. To by parní explozí asi nenastalo. Takže by možná šlo jenom o blízké okolí. Ale to už spekuluji.

J. Trtík 29.5.2019 14:25

Samý jaderný fyzik tady v komentářích :D Dovolte mi to objasnit. "Termobarickou explozí", jak zcela správně scénarista napsal, je myšleno rychlé odpaření obrovského množství vody, při čemž vzniká vodík, který tvoří s atmosferickým kyslíkem hořlavou směs. Následná exploze této substance by vytvořila dostatečnou teplotu a tlak k tomu, aby v uranovém palivu započala řetězová reakce - jako v jaderné bombě. Kvůli množství materiálu v reaktoru by výbuch skutečně mohl dosáhnout síly až 4 megatun TNT. Když k tomu přičteme množství materiálu uloženém v ostatních třech černobylských reaktorech, které by se výbuchem "vypařilo" do atmosféry, lze skutečně tvrdit, že by se Evropa stala zcela neobyvatelnou. Žádná dramatizace, pouze nevysvětlili všechny podrobnosti, je to seriál, ne disertační práce absolventa ČVUT.

V. Čermák 29.5.2019 16:01

Nejsem jaderný fyzik a nikde to netvrdím. Ale v jaderné bombě je hodně těžké dosáhnout dostatečně rychle přechodu z podkritického stavu do nadkritického a používá se na to velmi přesná sestava výbušnin. Navíc s vysoce obohaceným uranem (>90% U235) nebo čistým Pu. Že by se takového stavu podařilo dosáhnout náhodnou explozí vodíku s velmi mírně obohaceným palivem (byť nějaké to Pu už tam vyrobené jistě bylo) se mi zdá v zásadě nemožné.

Ale jinak pravdu máte v tom, že by to asi nebyla jenom parní exploze, ten vodík by tam také figuroval.

J. Vyrobík 28.5.2019 7:12

A kdy budou točit Fukušimu?

P. Zinga 28.5.2019 8:46

Fukušima nebyla jaderná katastrofa a na radiaci nikdo neumřel.

J. Vyrobík 28.5.2019 9:31

Anebo se to nezveřejnilo...To je ta další možnost!

T. Kočí 28.5.2019 10:56

Každý nelže jako SSSR.

J. Truestory 28.5.2019 11:43

Rusáčtí vrazi to zatajovali do poslední chvíle, oslíku, rudý!!!

M. Sluka 28.5.2019 9:26

Určitě budou. Příčiny obdobné - lidské selhání, neexistence krizového plánu, konstrukční nedostatky - bezpečnostní opatření šla obejít nebo vypnout (Černobyl) nebo zábrany proti případné cunami byly příliš nízké, generátory nebyly na nejvyšším patře konstrukce (Fukušima). Důsledky nesrovnatelné hlavně díky rozdílných principů konstrukce reaktoru. Ve Fukušimě došlo k úniku díky neuchlazení reaktoru po zatopení generátorů, která poháněla čerpadla. Samotná štěpná jaderná reakce neprokračovala, jenom spontánní rozpad izotopů, produktů předchozí reakce, který produkoval obrovské množství tepla. V Černobylu ještě devět dnů pokračovala stále se rozbíhající štěpná jaderná reakce, protože zůstalo promýchané palivo a moderátor. Proto také došlo k obrovskému úniku radioaktivního materiálu do atmosféry, jehož většina spadla na trojmezí Ukrajina, Bělorusko, Rusko.

Ani jedno ani druhé nebyl jaderný výbuch. V Černobylu vybuchla směs vodíku a kyslíku, která vznikla reakcí chladící vody s rožhaveným j

M. Sluka 28.5.2019 9:30

jaderným palivem a materiálem článků, pak vybuchla změs vodíku a kysličníku uhelnatého, produkt reakce vody a rožhaveného grafitu. Ve Fukušimě došlo k roztavení aktivní zóny reaktoru, porušení tesnosti obálky reaktoru a úniku kontaminované chladíci vody díky obrovskému teplu.

T. Kočí 28.5.2019 10:55

Seriál je dobrý. Mohl více zdůraznit, že reaktory RBMK byly postaveny zejména pro produkci Pu pro vojenské účely, přestože jsou dost nebezpečné.

J. Berger 28.5.2019 12:11

Fukusimu nikdo nezatajoval. To by asi nebylo tak zajimave

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...