22. srpna 2018 17:02, aktualizováno  18:32 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Na Vypichu se představí Verdiho opera. Koncert Kabátů místo před čtyřmi lety rozbahnil

Areál byl postaven na louce u obory Hvězda na pražském Vypichu. Do večera se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Areál byl postaven na louce u obory Hvězda na pražském Vypichu. Do večera se... | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Nezvyklé ztvárnění opery Giuseppe Verdiho Nabucco pod širým nebem, které se uskuteční 29. srpna na pražském Vypichu, nabídne masové scény a sborové výstupy. Představí se v nich nebývalé množství 120 účinkujících. Představení bude jednou z mála open-air operních událostí v metropoli. Za pořadatele o tom informoval Roman Helcl.

Na pražském Vypichu se v letech 2009 a 2014 s hudební produkcí představila rocková skupina Kabát. Koncert před čtyřmi lety vyvolal rozporuplné reakce, protože desetitisíce fanoušků zanechaly louku na Vypichu, kde se místní běžně procházejí, sportují nebo tráví čas s dětmi, poškozený.

Vypich po koncertu skupiny Kabát.
Rekordní návštěva na koncertě skupiny Kabát. Fanoušci se houfovali už odpoledne.

Především se ale vlivem deště a těžké techniky z travnaté plochy stalo bahnité oraniště, které komplikovalo i nadcházející rekonstrukci bitvy na Bílé hoře. Mnozí Pražané si na dopady koncertu stěžovali na sociálních sítích. Podle radního Prahy 6 pro dopravu a životní prostředí Romana Mejstříka ale stejná situace nehrozí.

„Návštěvnost se očekává zhruba desetinová oproti Kabátům v roce 2014. Lidé navíc budou sedět, tehdy stáli,“ vysvětlil Mejstřík, proč městská část poškození louky na Vypichu neočekává. Oproti koncertu před čtyřmi lety také Praha 6 dostane od pořadatele poplatek za zábor louky a 10 procent ze vstupného. Z toho tedy může zaplatit případné úpravy prostoru. „Ve výpůjční smlouvě je navíc uvedeno, že pořadatel prostranství uvede do původního stavu,“ dodal Mejstřík.

Největší operní produkcí v Praze pod širým nebem je představení v přírodním divadle v Šárce, na které chodí každoročně přes 10 tisíc lidí. Účinkuje zde několik stovek herců a komoparzistů. Letos se uskuteční 2. září a bude uvedena opera Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta.

Opera čerpá z biblického příběhu

Výpravné provedení Nabucca s kulisami, kostýmy a velkým sborem doplní pyrotechnické efekty a LED stěny s projekcemi s detailními záběry sólistů. „Legendární operu v klasickém nastudování uvidí zdejší diváci v italském jazyce s českými titulky. Jedinečnost celého zážitku umocní špičkoví operní umělci z Itálie, Ruska, Německa, Izraele, České republiky a Bulharska. Na dirigentský stupínek se postaví dirigent Miloš Formáček,“ uvedl promotér Denis Maizner.

V opeře Nabucco Verdi zhudebnil biblický námět ze Starého zákona. Babyloňané pod vedením krále Nabuchodonozora (Nabucco) vtrhnou do Jeruzaléma, zničí Šalamounův chrám a židovský národ odvedou do zajetí. Židovský bůh Jehova potrestá krále tím, že na něj sešle kletbu šílenství. Nabucco, který musel čelit i intrikám své domnělé starší dcery Abigail, rozpozná svoji vinu, uzná sílu a velikost Jehovy a vrátí židům svobodu.

V titulní roli se jako král babylonský představí barytonista Richard Haan, podvodnici Abigail ztvární sopranistka Iordanka Derilová a jako králova pravá dcera Fenena zazpívá mezzosopranistka Barbora Polášková.

Jednou z nejznámějších písní celého díla je takzvaný Sbor Židů (Va, pensiero), který se stal vedle Triumfálního pochodu z Verdiho Aidy jeho nejpopulárnější melodií. „V době vzniku opery se dílo stalo vyjádřením touhy italského národa po nezávislosti,“ podotkl promotér Maizner.

ČTK, zufZuzana Formánková