Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Na zábradlí uvedou nové verze úspěšných brněnských inscenací

Inscenace Korespondence V+W v brněnské Redutě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Inscenace Korespondence V+W v brněnské Redutě | foto: ND Brno

PRAHA Nový tým Divadla Na zábradlí přenese do Prahy vybrané inscenace z brněnské Reduty.

Za "tradici v novém" označuje nové vedení pražského Divadla Na zábradlí sezonu 2013/2014. Uvedli to ředitel této scény Petr Štědroň, který od září nahradil Doubravku Svobodovou, a jeho spolupracovníci - umělecká šéfka a dramaturgyně Dora Viceníková a kmenový režisér Jan Mikulášek. Po úspěšné éře v brněnském Divadle Reduta chtějí rozvíjet poetiku inscenování původně nedivadelních textů, hledat spíše témata než příběhy a objevovat nové možnosti divadelního vyjadřování.

Herecký soubor obohatí Petr Jeništa, Jiří Vyorálek, Miloslav König a Anežka Kubátová. V repertoáru se objeví nové verze brněnských inscenací - Korespondence V + W, Europeana, Buržoazie, Zlatá šedesátá, Anna Karenina, Divadlo Gočár a Kabaret Kafka, a to v novém hereckém obsazení a v nových scénických řešeních.

Šedá sedmdesátá a Velvet Havel

"Jejich pražské premiéry budou do konce roku, tři se uskuteční ještě do konce září," uvedl Štědroň. První zahájí 16. září sezonu, půjde o oceňovanou inscenaci Korespondence V+W, která je silnou výpovědí o životě dvou mimořádných lidí v nelehké době. Následovat budou premiéry původních titulů ve zpracování režisérů Jana Mikuláška, Jana Antonína Pitínského, Jiřího Havelky a Jana Friče. První z nich bude v listopadu Mikuláškova inscenace Šedá sedmdesátá.

V nadcházející sezoně oslaví tato scéna, která pod vedením plejády významných osobností českému divadelnictví po léta určovala směr, 55. výročí. "Pro nový umělecký tým je předpokladem k rozvíjení této cesty," řekl Štědroň. Podle Viceníkové má nová tvorba navazující na dosavadní autorskou linku inscenací vést k větší otevřenosti, přinášet inovativní postupy a dodávat silné emocionální zážitky.

"Mezi pěti premiérami bude v květnu 2014 i autorský hudebně-divadelní projekt Miloše Orsona Štědroně Velvet Havel, čerpající z knihy Prosím stručně," dodal Petr Štědroň. Na toto jeviště se vrátí Jan Antonín Pitínský s adaptací románu Boarding Home kubánského spisovatele Guillerma Rosalese a také režisér Jiří Havelka, jehož Šílenství bude mít premiéru v dubnu. V polovině června bude poslední novinkou sezony adaptace Camusova románu Cizinec ve zpracování Dory Viceníkové a Jana Mikuláška. Dalšími projekty budou scénická čtení her ze soutěže Alfréda Radoka ve spolupráci s agenturou Aura-pont či one man show Arnošta Goldflama v komorním prostoru Eliadovy knihovny.

Soubor vyjede i do zahraničí; koncem září uvede Europeanu na mezinárodním festivalu Bitef v Bělehradě a Novém Sadu. Repertoár během října opustí inscenace Osamělá srdce, Cantos a Zázrak v černém domě.

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Na Vánoce i v lednu si Býci užijí sex, Střelci optimismu. Co ostatní znamení?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidé narození ve znamení Kozoroha mají navenek sílu z energie Země, uvnitř pak čerpají z ohně. Oba živly dohromady se...