Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Na zábradlí uvedou nové verze úspěšných brněnských inscenací

Inscenace Korespondence V+W v brněnské Redutě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Inscenace Korespondence V+W v brněnské Redutě | foto: ND Brno

PRAHA Nový tým Divadla Na zábradlí přenese do Prahy vybrané inscenace z brněnské Reduty.

Za "tradici v novém" označuje nové vedení pražského Divadla Na zábradlí sezonu 2013/2014. Uvedli to ředitel této scény Petr Štědroň, který od září nahradil Doubravku Svobodovou, a jeho spolupracovníci - umělecká šéfka a dramaturgyně Dora Viceníková a kmenový režisér Jan Mikulášek. Po úspěšné éře v brněnském Divadle Reduta chtějí rozvíjet poetiku inscenování původně nedivadelních textů, hledat spíše témata než příběhy a objevovat nové možnosti divadelního vyjadřování.

Herecký soubor obohatí Petr Jeništa, Jiří Vyorálek, Miloslav König a Anežka Kubátová. V repertoáru se objeví nové verze brněnských inscenací - Korespondence V + W, Europeana, Buržoazie, Zlatá šedesátá, Anna Karenina, Divadlo Gočár a Kabaret Kafka, a to v novém hereckém obsazení a v nových scénických řešeních.

Šedá sedmdesátá a Velvet Havel

"Jejich pražské premiéry budou do konce roku, tři se uskuteční ještě do konce září," uvedl Štědroň. První zahájí 16. září sezonu, půjde o oceňovanou inscenaci Korespondence V+W, která je silnou výpovědí o životě dvou mimořádných lidí v nelehké době. Následovat budou premiéry původních titulů ve zpracování režisérů Jana Mikuláška, Jana Antonína Pitínského, Jiřího Havelky a Jana Friče. První z nich bude v listopadu Mikuláškova inscenace Šedá sedmdesátá.

V nadcházející sezoně oslaví tato scéna, která pod vedením plejády významných osobností českému divadelnictví po léta určovala směr, 55. výročí. "Pro nový umělecký tým je předpokladem k rozvíjení této cesty," řekl Štědroň. Podle Viceníkové má nová tvorba navazující na dosavadní autorskou linku inscenací vést k větší otevřenosti, přinášet inovativní postupy a dodávat silné emocionální zážitky.

"Mezi pěti premiérami bude v květnu 2014 i autorský hudebně-divadelní projekt Miloše Orsona Štědroně Velvet Havel, čerpající z knihy Prosím stručně," dodal Petr Štědroň. Na toto jeviště se vrátí Jan Antonín Pitínský s adaptací románu Boarding Home kubánského spisovatele Guillerma Rosalese a také režisér Jiří Havelka, jehož Šílenství bude mít premiéru v dubnu. V polovině června bude poslední novinkou sezony adaptace Camusova románu Cizinec ve zpracování Dory Viceníkové a Jana Mikuláška. Dalšími projekty budou scénická čtení her ze soutěže Alfréda Radoka ve spolupráci s agenturou Aura-pont či one man show Arnošta Goldflama v komorním prostoru Eliadovy knihovny.

Soubor vyjede i do zahraničí; koncem září uvede Europeanu na mezinárodním festivalu Bitef v Bělehradě a Novém Sadu. Repertoár během října opustí inscenace Osamělá srdce, Cantos a Zázrak v černém domě.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!